sushi burger

Valmistamisaeg: 30 min

Küpsetamise aeg: 15 min

Kokku kuluv aeg: 1 h

Koostisained

  • 200 g keedetud sushiriis
  • 1-2 tl riisiäädikat (sobib ka õuna- või valgeveiniäädikas)
  • 1 suurem avokaado
  • 150 g suitsu või soolalõhe viile
  • vetikakrõpsud
  • seesamiseemned
  • salatilehed
  • soja
  • wasabi pasta
  • 2 spl toorjuustu
  • värske tšilli või 1-2 tl tšillikastet
  • soola
  • pipart

Valmistamisõpetus

  1. Keeda sushiriis – kõige parem on keeta 1 osa ja 2 osa vett.
  2. Kui vee aurustumisel on riis veel kõva, lisa veidi keeduvett.
  3. Ära riisi peale keetmist pese, sest muidu terad ei kleepu kokku.
  4. Maitsesta riisiäädika, soola ja pipraga.
  5. NB: soola lisades arvesta, et soja on soolane.
  6. Lase riisil jahtuda.
  7. vooderda vorm toidukilega ja pressi lusikaga riis vormis ühtlaseks.
  8. Tee valmis 8 riisi “kooki”.
  9. Määri kookidele kerge kiht toorjuustu.
  10. Seejärel aseta salatileht või vetikaleht ja avokaado.
  11. Maitsesta lõhe värske tšilli või tšillikastmega.
  12. Kui alustasid vetikalehega, siis võid kasutada viimasena salatilehte.
  13. Aseta teine pool peale.
  14. Kaunista seesamiseemnetega ning serveeri sojakastme ja wasabi pastaga.

sushi burger

Sushi burger

Suvi on käimas täie hooga ja seda kinnitavad meile hiljutised rekordeid purustavad troopilised kuumakraadid. Viimasel ajal on nii palav olnud, et olen pidanud oma menüüs mitmed soojad toidud asendama külmadega. Külmadele toitudele mõeldes meenusid mulle koheselt salat ja sushi. Sushi isutas seekord rohkem, kuid salatit ma välja ei jätnud – nimelt panin ma need kokku ning ellu tärkas hoopis sushi burger.

Sushi üldiselt kellelegi võõras ei ole. Tegu on üsna lihtsa toiduga, millel on kaks väga olulist koostisosa. Esmalt kala, kuid sama oluline on ka riis. Sushiriis on tavapärasest pisut teistsugune – sushiriisi tunnuseks on ovaalsed terad, mis keetmisel pinnatärklise tõttu kergelt kokku kleepuvad ning tänu sellele on lihtsam nendest pallikesi vormida.

Sushi puhul on tegelikult päris mitu huvitavat asjaolu. Pärineb see Jaapanist ning sealpool kasutati algselt riisi kala konserveerimiseks, kusjuures kasutusel olid kõige madalamad riisisordid. Aja jooksul õppisid jaapanlased kala muul viisil konserveerima ja meile tuntud kujul ilmus sushi alles 20. sajandi alguses. Viimase saja aasta jooksul on muutunud ainult sushi koostis, kuid valmistamise tehnoloogia on jäänud samaks. Sushi burger on aga läbinisti 21. sajandi leiutis. 

sushi burger

Kui sushi on pärit idast, siis retsepti teine osa ehk burger on igati Läänemaailma päritolu. Burgeri sünnikohaks võib pidada Hamburgi, kus valmistati hamburg steak kotletti Ameerika tänavagrillidel. Populaarseks sai hamburger 20. sajandi esimesel poolel, kui Ameerikas hakati müüma sooja kotletti kuklite vahel. Burgeri kukleid valmistatakse mitmest eri sorti jahust, kus kasutatakse kergitusaineid: soodat, küpsetuspulbrit, pärmi jne. Sushi burger aga kergitusaineid ei vaja, sest kuklid valmivad ainult riisist. 

Hamburgerite täidis on varieeruv, kuid eeldatakse, et üks koostisosa võiks olla valgurikas liha. Sushi burger on kahtlemata valgurikas, kui sinna vahele pista mõni kalatoode. Võib eelistada kõiksugu kalu, kuid tundsin, et lõhe võiks esmajärguliselt kõige paremini retsepti sobituda.

sushi burger

Sushi burger on üsna kogukas ning nõuab serveerimiseks ette nähtud nõud. Apelsini tootevalikust leiab igaks puhuks vajaliku. Mina tegin väikese investeeringu ning leidsin kreembrüleevormi, millel sushi burgerid õhtusöögina oma perele ette kandsin. Pean mainima, et kõik olid vägagi vaimustuses uudsetset sushi burgeritest. Üllata ka Sina oma lähedasi millegi uue ja põnevaga praeguses Eesti troopikas!

JÄTA OMA VASTUS

Please enter your comment!
Please enter your name here