Valmistamisaeg: 10 min
Küpsetamise aeg: 10 min
Kokku kuluv aeg: 1 h 20 min
Koostisained
- 1 konserv kikerherneid
- 1 keskmine sibul
- peotäis peterselli
- koriandrit
- 1 tl soola
- tšillit oma maitse järgi
- 2–3 küüslauguküünt
- 1 tl marocco traditsioonilist maitseainesegu (Ras el Hanout)
- 1 tl küpsetuspulbrit
- 4–6 spl jahu (oleneb, kui jahused kikerherned on)
- kookosõli või küpsetamiseks mõeldud oliivõli
- ürte
Valmistamisõpetus
- Vala kikerherneste purgist vesi ära.
- Pane kõik koostisained köögikombaini (va küpsetuspulber ja jahu).
- Sega kõik koostisained ühtlaseks massiks.
- Sega 4 spl jahu 1 tl küpsetuspulbriga.
- Keera köögikombain kõige madalamale segamisastmele, lisa lusikashaaval jahu ja küpsetuspulbri segu.
- Proovi näppude vahel, kas segu jääb kokku ja kui ei jää siis lisa 1 või 2 spl juurde.
- Pane segu umbes 1 tunniks külma tahenema.
- Tõsta välja ja vormi kas kätevahel või jäätisekulbiga pallideks.
- Kuumuta potis või pannil õli (kookosõli või küpsetamiseks mõeldud oliivõli).
- Õli peab olema potis või pannil nii, et pool falafelit oleks õlis (otseselt fritüürimine pole vajalik).
- Küpseta 10–12 minutit keskmisel kuumusel nii, et koorik oleks ühtlaselt tumedam pruun, aga mitte kõrbenud.
- Tõsta õli seest vahukulbiga köögipaberile, et vabaneda liigsest õlist.
- Kõrvale võib teha jogurtikastme, lisa värskeid ürte.
- Võib ka serveeriga pita saiaga.
Falafelid
Teate seda tunnet, kui tahate midagi teistsugust süüa, aga ei suuda päris otsustada, mis see oleks? Mul just hiljuti juhtus nii. Aga siis otsustasin, et teen midagi põnevat ja täitsa kauget – falafele. Ühtlasi on tegu ka vegan toiduga, mille võlusid mulle juba mõnda aega meeldib avastada. Sellele vingele falafeldamisele tuli mulle abiks ka kauplus Apelsin, et kokkamine võimalikult tõhusaks teha.
Mida falafelit?!
Falafelid on üks korralikult segase ajalooga toit. Esiteks on päris mitu rahvast end selle loojateks nimetanud – küll on seda au endale nõudnud juudid, küll palestiinlased ja isegi jeemenlased. Kõige tõenäolisemateks süüdlasteks on siiski egiptlased, kes siis kas umbes tuhat või (mõnedel andmetel) lausa viis tuhat aastat tagasi neid valmis vorpima hakkasid. Toidu edukusele selle päritolu siiski väga palju mõju ei avalda – veel enam kui tegu on sedavõrd lihtsa ja tervisliku toiduga.
Toitev kraam
Traditsiooniliselt on Falafelite peamiseks koostisosaks kikerherned. Kes veel ei teadnud, siis kikerherned on väga toitvad ja tervislikud. Neis on palju vitamiine ja mineraale, mis muuhulgas aitavad vähendada diabeedi- ja vähiriski.
Valasin kikerherneste purgi veest tühjaks ja kallasin herned köögikombaini. Seltsi lisasin sinna kõik muud koostisosad, välja arvatud küpsetuspulbri ning jahu. Panin kombaini madalatel pööretel tööle ja lisasin jooksvalt jahu ning küpsetuspulbrit, aeg-ajalt proovisin ka kombainis olevat segu näppude vahel – kui segu omavahel kokku ei jää, lisa pisut jahu juurde.
Valmis segu läks tunnikeseks külmkappi tahenema ja välja võttes hakkasin seda pallideks voolima. Mina tegin käsitsi, aga nutikaks abivahendiks on ka jäätisekulp, millega falafelid vaevata valmis saab rullida.
Nüüd ei jäänud muud, kui falafelid valmis küpsetada – umbes 10–12 minutit õlis, keskmisel kuumusel. Koorik peaks olema ühtlaselt tumedam pruun, aga mitte kõrbenud.
Õli seest tõstsin need välja vahukulbiga köögipaberile, et vabaneda üleliigsest õlist. Kõrvale tegin jogurtist ja ürtidest mõnusa kastme ning toit oligi nautimiseks valmis.
Põnev ja muretu
Falafelid on üks väga põnev toit, mida saad pakkuda snäkina külalistele – täiesti lihavaba ja peaks seetõttu sobima kõigile, samas võid seda ka koos värske salatiga lihtsalt ühe kerge einena nautida. Kui midagi veel peaks vaja minema, siis kauplus Apelsin oskab teid kindlasti aidata! Julgust, jõudu ja edu katsetamisel!