Valmistamisaeg: 10 min
Küpsetamise aeg: 0 min
Kokku kuluv aeg: 10 min
Koostisained
- 400 g edamame ube
- 1-2 küüslauguküünt
- 1-2 spl sidruni- või laimimahla
- 2 spl maapähklivõid (või tahinit)
- 1-2 spl Extra Virgin oliiviõli
- peotäis värsket peterselli
- soola
- pipart
Valmistamisõpetus
-
Esmalt lase vesi potis keema.
- Seejärel keera pliidi kuumus nulli, aseta külmutatud Edamame oad kuuma ärakeenud vette ja lase neil seal paar minutit seista.
- Kalla kõik teised koostisosad blenderisse ja sega kokku.
- Kui segu on liiga paks, lisa sellele 1 või 2 spl keeduvett.
- Kaunista hummus ülejäänud ubade ja oliiviõliga ning serveeri röstsaia või pitaga.
Edamame hummus
Põnevad taimsed toidud on üha rohkem populaarsust kogumas – nii on ka hummusest saanud päris sagedane määre leivalistele, saiale ja muudele snäkkidele. Üldlevinud hummust valmistatakse reeglina keedetud ja purustatud kikerhernestest, mis on segatud tahini, sidrunimahla ja küüslauguga. Arvatavasti pärineb hummus Lähis-Idast ja sealsete keelte tõlkes tähendabki see kikerhernest. Nüüdseks on hummus vallutanud ka meie, eestlaste, toidulauad. Ent üha rohkem on hakatud hummust valmistama ka muudest toiduainetest – näiteks mina kasutan kikerherneste asemel Edamame ube ja jagan seda ülimaitsvat retsepti ka teiega! Küllap olete näinud aina laienevat hummuse valikut poelettidel – kuid nagu ikka, isetehtud on alati parem ja tervislikum.
Miks aga üldse eelistada hummust mõnele muule määrdele? Esmalt seetõttu, et see on tervislik – kalorite sisaldus on madal, selles on palju kiudained ning hoiab pikemat aega kõhtu täis. Hiljuti sain veel teada, et hummus on kasulik südame tervisele ja selles on rohkelt mineraalained nagu magneesium ja mangaan. Edamame hummus valmib ilma gluteeni ja piimata ja sobib seega hästi veganitele ning neile, kes gluteeni ei söö või talu.
Klassikalises retseptis kasutatakse kikerherneid, siinne retsept saab alguse aga Edamame ubadest – need on kvaliteetsed ja pisut ökomad ICA oad. Peale ubade tarvitseb varuda veel küüslauku, sidrunit, oliiviõli ja siis kas tahiinit või maapähklivõid. Kui sul on võimalus, kasuta tahiinit – see pasta on valmistatud jahvatatud seesamiseemnetest, mida üldiselt ka poes müüakse. Samuti sobib maapähklivõi, kuid tahiini on maitselt rikkam ja iseloomulikum traditsioonilisele retseptile. Teravuse saab Edamame hummus küüslaugust ja sidrunimahlast.
Kui kõik retseptiks vajalik on olemas, aja vesi potis keema, pane oad vette ja lase neil seal mõned minutid olla. Seejärel tuleks kõik teised koostisosad blenderisse kallata ja ubadega kokku segada. Jälgi ka segu paksust – kui tundub liiga paks, lisa vett juurde. Kaunistamiseks võid kasutada ülejäänud ube ja oliiviõli.
Serveerimiseks leidsin ma Apelsini e-poest ühe ilusa kausi. Apelsinist leiab alati midagi igaks toiduroaks. Mul on tekkinud ajapikku juba omaette kollektsioon Apelsini nõudest, nii söömiseks kui ka serveerimiseks. Ei jõua ära oodata, kui poed uuesti avatakse ja saab minna Rocca Al Mare Apelsini poodi oma nõudevaru värskendama.
Edamame hummus sobib hästi hommikusele röstsaiale või pita leivale. Samas võib see olla dipikaste juurviljadest snäkkidele – võimalusi on palju. Proovi vaid ise Edamame hummus järele ja garanteerin, et tahad seda kindlasti veel!