Peatselt saabuv jõululaupäev võetakse reeglina vastu ikka rikkaliku toiduvalikuga. Enamasti leiab eestlaste jõululaualt traditsioonilised jõulutoidud nagu hapukapsas, verivorstid ja piparkoogid. Üheks traditsiooniliseks külmtoiduks on jõululaual kindlasti ka sült. Selleks, et poes suure valikuga süldileti taga ei tekiks kimbatust, oleme Retseptisahtli sõpradega degusteerimise töö Sinu eest ära teinud ja aitame Sul selgusele jõuda, milline sült sobiks just Sinu maitsele ja jõululauale.
Rannarootsi Vasikalihasült
Esmalt proovisime Rannarootsi Vasikalihasülti, mis on ühele õigele vasikale kohaselt natuke õrn ja mõnusalt mahlane – juba esimese suuetäie järel saab aru, et see sült on rammus ja toitev. Süldi maitse on äratuntavalt vasika ja veise maitsega ning konsistentsilt hea pehme.
Seda tugevat maitset balansseerib hästi mõnusa kontsistentsiga kallerdis – see pole liiga jäik ega ka liiga vedel, seetõttu on seda igati lihtne süüa. Rannarootsi vasikalihasült on hõrk ja sobib seega väga hästi mitte ainult jõululauale, vaid igale pidulauale.
Saaremaa Delikatess sült
Järgmiseks oli meil laual Saaremaa Delikatess sült. Nagu nimigi ütleb, on tegu erilisema süldiga ning selles ei pea kahtlema! Saaremaa delikatess sült on erakordselt peene lihaga ning pehme kallerdisega, millel on tugevalt lihakas maitse – see väljendub eriti hästi järelmaitses.
Kuigi tavaliselt jääb kallerdise maitse ja konsistents tahaplaanile, siis Saaremaa delikatess süldil tuleb väga hästi esile just kallerdise tähtis iseloom. Peene ja pehme lihaga sült ei nõua palju vaeva ning seda on lihtne süüa.
Nõo Memme suur sült
Nõo Memme suur sült on kindlasti kõige klassikalisem ja kodusem sült selles valikus. Memme süldis pole koonerdatud ei liha ega ka kallerdisega – oskuslikult on balansseeritud kvaliteetse liha maitse ja koduse süldi eripära. Tõeliselt rammus ja korralik kallerdis kohtub maitsva ja toitva lihaga, mis meenutab mulle tõepoolest minu vanaema tehtud ehedat sülti.
Nõo toodet võibki seetõttu nimetada kui ehedaks maamehe süldiks, mida süües kasvab ramm, et metsast jõuluõhtuks korralik kuusk tuua.
Saaremaa Linnulihasült
Järgmiseks proovisime me Saaremaa Linnulihasülti, mis mõjus teiste sültide kõrval kohe tuntavalt kergelt ning mahedalt. Hõrku linnuliha on süldis meeldivalt palju ning see sobitub hästi pehme kallerdisega.
Saaremaa linnulihasült on oma vormilt väga klassikaline ning maitseb samuti traditsiooniliselt, just nagu kodus ise tehtud sült! Sellele vaatamata, et süldis on rohkelt liha, on sült mõnusalt kerge ning jõuluõhtul sobib see pearoa vahepalaks nagu valatult – seda eriti siis, kui otsid jõululauale kergemaid palu.
Viru Rand Räimesült
Viimaseks jätsime me Viru Ranna Räimesüldi. Ebatraditsiooniline räimesült on selle talvehooaja üks suurim uudistoode. Algselt võib räimesült oma uudsusega ära ehmatada, kuid maitse on sellel süldil väga hea. Natuke meenutab see sült marineeritud räimi, mis on pandud süldiks kokku. Räim asendab hästi sea- või linnuliha, pakkudes täiesti uutmoodi maitseelamust. Räim annab süldile tugeva tooni ja mõnusalt soolase maitse.
Samuti on süldi kallerdis äärmiselt mitmekülgne, kus kerkib esile parajalt piprane, natuke äädikane ja vürtsikas järelmaitse. Tavaliselt on sült toit, mida me tarbime peamiselt talvisel ajal, kuid Viru Ranna räimesült on toode, mida võib väga vabalt süüa ka suvel, kevadel kui ka sügisel, sest värske kala maitse sobib igasse aastaaega!