Pähklid

Usun, et enamus teab sellist nime nagu “Koch” – on see siis läbi nende aitade, kohviku või hoopis õllede, on ju neil tuntud pruulikoda. Hiljuti saime mekkida nende koorejäätiseid. Tuleb välja, et tootevalik on neil veel laiem. Nimelt avanes meil võimalus proovida erinevaid vahepalasid, mida Koch on oma valikusse toonud.

Pähklid, marjad, puuviljad

Valik on tõepoolest lai – meie saime proovida 13 erinevat maitset, millest mõned olid naturaalsed ja mõned eriliselt kokku segatud. Teada-tuntud tudengieinest ja röstitud mandlitest kuni kuivatatud mangolaastudeni välja, proovisime kõik üle ning panime oma mõtted ka kirja.

Pähklid omas maitses

Pähklid

Esimesena võtsime pähklivalikust ette peaaegu pähklid ehk kooritud päevalilleseemned. Mulle on need alati meeldinud, mäletan hästi lapsepõlve, kui sihvkad olid üheks põhiliseks vahepalaks sõpradega väljas mängides. Need on ilma kooreta, vähem tüli ja sobivad seetõttu ka hästi näiteks lisandina toitudele – miks mitte peita neid koduse leiva või saiakeste sisse?

Pähklid

Juba nooruspõlvest on tuttav ka tudengieine – segu pähklitest ja rosinatest annab ajule energiat ning täidab hästi ka kõhu. Timo vaieldamatu lemmik “..lihtne, toitev ja ilma üleliigsete maitseaineteta.”

Pähklid

Maikenile ei tulnud üllatusena segu jõhvikatest ja erinevatest pähklitest, sest need on olnud pikalt tema lemmikud. “Kuidas need nii hästi sobivad, ma ei saa aru.” Lisaks tõi ta ka välja, et sarnaselt päevalilleseemnetele saab ka seda segu kasutada põnevates küpsetistes ja muudes roogades. Teele, kes just nende kõige suurem fänn pole, arvas, et jõhvikad võiksid seal sees siiski mitte olla.

Kuivatatud viljad

Pähklid

Mis Teelele siiski väga meeldisid, olid kuivatatud mangoviilud, mida ta polnud kunagi varem proovida saanud. “Mõnus tekstuur ja maitse, samas annavad hammastele ka tööd.” Neil on päris lai kasutusala – võib süüa puhtalt või näiteks tükeldatuna lisada hommikupudru sisse. Või miks mitte aasiapärastele toitudele kerge magususe andmiseks.

Pähklid

Kuivatatud õunad olid ootamatud, vähemalt mulle, kes ma olen harjunud sellist vanaema tehtud varianti sööma, mis näeb ette õhukesi viile. Koch pakub pisut suuremaid tükke, mis ei ole ka nii vintsked kui harjunud olen.

Pähklid

Kogu valiku kõige nõrgem koht oli ehk kuivatatud ploomid – maitselt olid need täitsa head, aga seda, et sinna on kivid sisse jäetud, seda saime tänu Timo agarusele üsna valjusti teada. Kuna kivid on sees, siis pole neid ka just kuigi kerge erinevatesse toitudesse lisada. Ploomileib oleks muidu väga mõnus aeg-ajalt lauale tõsta.

Pähklid

Kui juba kuivatatud viljadest tooteid teha, siis ega rosinad sellest valikust välja ei saa jääda. Kochi Jumbo rosinad maitsevad nagu rosinad ja ühtlasi kas meeldivad või mitte. Timo on üldse seda meelt, et puhtalt võib neid süüa, aga mujale – saiakeste või jäätise sisse, on neid patt toppida. Mina kasutasin need alles jäänud rosinad keeksi sees täitsa edukalt ära.

Pähklitele maitset juurde 

Nagu mainitud sai – valik on lai ning seal on suur rolli just pähklitel. Lisaks erilisematele maitsetele on olemas ka lihtsa rösti ja soolamise läbi teinud pähkleid, mida võib lisaks õllesnäkina kasutada ka erinevates toitudes.

Pähklid

Üheks neist on mandlid röstitud ja soolatud. Maitsevad hästi ja Maiken pakkus ka välja, et neid võiks täitsa kasutada mõnes salatis, mis just sellist krõmpsu ja soolasust võiks vajada. Coleslaw koos soolaste mandlitega kõlab päris hästi. Mina mõtlesin, et neid mandleid purustatuna kasutades saaks teha kalale ühe väga mõnusa paneeringu.

Pähklid

Teele lemmikud, pistaatsiapähklid, jäävad pigem vahepalana söömiseks, sest koored on neil veel ümber ja seega ka muudes toitudes kasutamiseks liialt tülikas. Just vahepalaks on nad tõepoolest väga head, kuna need on tohutult toitvad ja valgurikkad ning mõjuvad hästi ka kõhu bakteritele, mis siis päeva ülejäänud toidukordade kallal tööd hakkavad tegema.

Pähklid

India pähklid on minu lemmikud, vaieldamatult. Teinekord meeldib mulle nendest teha võid – näita neile vaid saumikserit ning lisa vajadusel õige pisut õli ning toidulauale on tõsta midagi väga erilist ja samas ka tohutult lihtsat. Võimalusel tasub proovida ka šokolaadiga kaetud India pähkleid – sulata tume šokolaad madalal tulel ning sega see pähklitega läbi. Umbes nagu ‘kass Arturi kook’, aga tõsta käe- või suupärased tükid juba pärast segamist küpsetuspaberile ning jäta need külmkappi. 15 minuti pärast saad ühe väga erilise maitseelamuse.

Kellele kergest soolamisest ei piisa, neile on Kochi valikus ka natuke kirjumaid maitseid. Siin läksid meie arvamused ka kõige enam lahku – nimelt Teele jaoks on järgnevad kõik ülemaitsestatud ja Maikenile, aga maitsevad just veidi soolasemad toidud. Mina ja Timo leidsime siiski siit palju põnevat.

Pähklid

Näiteks peekoni- ja juustumaitselised maapähklid. Meenutasid need esmajoones mulle mõningaid kartulikrõpse, aga tänu tekstuurile eelistangi just pähkleid. Üks väga hea snäkk, mida pakkuda õlle kõrvale mõnel meeldival istumisel.

Pähklid

Samasse aukku lähevad ka tšillimaitselised maapähklid. Need on tõepoolest pisut vürtsikad, aga vürtsikad toidud mulle meeldivad, niisamuti ka need pähklid. Mingisugune klaas jahutavat jooki tasuks kõrval hoida. Nendest võib saada mõne väga põneva magustoidu, kui sarnaselt kass Arturi koogile neid katta sulatatud iirisega.

Pähklid

Viimasena jäi proovida vürtsikas segu. See tundub mulle üks kaval viis kasutada ära ülejääk pähklid. Nimelt on seal valik erinevaid röstitud pähkleid – ka eelnevalt toodud tšilli- ja ka juustumaitselised, mis siis kõik ühe kergelt vürtsika katte on saanud. Ühtlasi ka Timo teine lemmik: “kõik need erinevad pähklid, samamoodi nagu tudengieines, on ka siin valikut.”

Vahepalu meile kõigile

Valik tõepoolest oli lai, aga tänu sellele on seal ka kõigile midagi. Mitte ainult vahepaladena, vaid tõepoolest midagi, millega oma roogadele erilisust lisada või miks mitte – teha neist midagi täiesti uutsorti. Soovitan kindlasti ka ise need ära proovida – küpseta näiteks pähklite ja mangoviiludega kodune ahjuleib.

JÄTA OMA VASTUS

Please enter your comment!
Please enter your name here