Valmistamisaeg: 20 min
Küpsetamise aeg: 4-5 h
Kokku kuluv aeg: 5 h
Koostisained
- 1 tallekints
- 5 suuremat porgandit
- 2 keskmise suurusega sibulat 4ks
- 4-5 keskmise suurusega küüslauguküünt
- 2 rosmariinioksa
- soola, pipart, oliiviõli
- vahemere ürdisegu
- kuskuss
Valmistamisõpetus
- Võta kintsutükk enne valmistamist umbes 30-40 minutiks toasooja.
- Pese ja koori porgandid ning aseta need küpsetuspaberiga kaetud vormile.
- Samuti koori sibulad, ja küüslauk
- Sibulad lõika neljaks ja küüslauk pressi noaga laiaks ja aseta need vormile.
- Porgandite peale aseta talleliha.
- Seejärel valmista ette ürdisegu. (Meie kasutasime vahemere segu, millele lisasime soola ja pipart).
- Seejärel kata talleliha oliiviõliga. Ja hõõru see lihasse. (Hea on kasutada kummikindaid)
- Võta käega ürdisegu ja mudi see ümberringi lihasse.
- Lase maitsetel tõmbuda. (Mida kauem lased maitsetel tõmbuda, seda paremini need lihale kinnituvad. Parimal juhul võiksid liha maitsestada juba eelmisel õhtul).
- Küpseta liha 120-130-kraadises ahjus 1,5 h kilo kohta.
- Serveeri kuskussi ja värskete ürtidega.
Aeglaselt küpsenud tallekints kuskussiga
Inspireeritud Kadripäevast ja vanarahva kombest süüa nii lammast kui kruupi, tegime me ühe vinge talleprae. See on praad, mille kohta saab küll öelda: “kaua tehtud kaunikene”. Kruupi me seekord ei kasutanud. Me asendasime selle kuskussiga, mis sobib tallega justkui valatult!
Minumeelest lambal on alati selline iseloomulik maitse juures. Mõned nimetavad seda kasukamaitseks. Minu jaoks on see lihtsalt selline mõrkjas ja väga võõras maitse. Võimalik, et see on sellepärast, et ma tavaliselt väga tihti lammast ei söö. Ja no talleliha ma polnudki vist ilmselt oma elus varem söönud.
Mis ma avastasin on see, et kui võttagi näiteks tallekintsutükk ja hautada seda oma 5 h, siis see maitseb ikka täiesti teistmoodi kui tavaline lambaliha. Ja mitte halvasti! Tegemist oli üllatavalt hea maitseelamusega. Lambaliha sai minu jaoks hoopis uue tähenduse!
Ma olin täiesti veendunud, et lambaliha maitset ei saa muuta. Ma olin juba enda jaoks justkui müüdi loonud, et kõik lambaliha on ühesugune ja mitte just kõige maitsvam. Vabandage kõik lambafännid, aga nii ma arvasin. Tuleb välja, et kui seda mõnusalt ikka maitsete ja oliiviõliga mudida, saab päris arvestatava koha minu lihaedetabelis.
Kõige olulisem on osata valida õige lihatükk. Näiteks noore talleliha maitseb kohe palju paremini kui vanema lamba.
Samuti mängivad olulist rolli rosmariin ja maitseköögiviljad!
Ja loomulikult, mis kõige tähtsam – AEG! Kui ikka kena 5 h seda tükki omas mahlas hautada, ei saagi midagi valesti minna. See liha lausa kukkus kondi küljest. Seda tunnistasid ka külalised, kes äkitselt üksteise järel kohale voolasid. Ei tea küll, kust? Võimalik, et see hõrk lõhn, mis lihalt eraldus, levis nii mõnegi aknapraost sisse ja puges korinal kõhtu. Igatahes kohal nad olid ja ma ei valeta, kui ma ütlen, et see praad kadus küll laualt “nagu vits vette”.
Seejuures oli hea see, et ma sain just endale ilusa ahjuvormi, mille seest võis vabalt ka serveerida. Selliseid häid vorme võib leida ka Pood Apelsin lehelt. Seal on päris hea valik nii suuremaid kui väiksemaid vorme. Nende vormide juures on hea see, et küpsetuspaber ei jää kinni nagu mõndade vormidega vahel juhtub ja rasv tuleb ülikergelt maha!
Vaata ka, kuidas valmis Lambaliha paso bucco meetodil!