Valmistamisaeg: 20 min
Küpsetamise aeg: 4 min
Kokku kuluv aeg: 30 min
Koostisained
4-le
- 4 L suuruses muna
- 4 röstsaia viilu
- 12 peekoniviilu
- rohelist salatit
Hollandi kaste koostisained
- 2 L suuruses muna
- 150 g võid
- 1 spl valge veini äädikat
- 1 sidrun
Valmistamisõpetus
- Hollandi kastme valmistamiseks vala keedunõusse umbes poolejagu vett ning lase see keema. Keera kuumus kõige madalamale.
- Sulata või eraldi nõus ja tõsta kuumuselt maha.
- Võta kuumakindel kauss, pane sinna munakollased ning tõsta kuuma veega täidetud nõule.
- Veendu, et vesi on kuum, mitte keev – muidu läheb muna tükki.
- Vispelda munakollaseid ja kui muna hakkab paksenema, lisa veiniäädikas.
- Seejärel aeglaselt sisse niristades lisa või ja vispelda kogu aeg.
- Kui terve kogus võid on lisatud, peaks segu olema piisavalt paksenenud ja moodustanud mõnusalt kreemja konsistentsi.
- Eemalda kaste veevannilt ja sega ettevaatlikult sisse sool ja pipar.
- Lisa veidi sidrunimahla ja maitse järele. Lisa sidrunit kuniks oled kastme maitsega rahul.
- Pošeeritud munade valmistamiseks vala laia potti vett umbes poole peale.
- Lisa soola, 1 spl söögiäädikat ja lase keema. Keera veidi kuuma maha, et mullid muna ei purustaks.
- Löö kõik neli muna eraldi väiksesse nõusse katki. Kui väikeseid kausse pole, sobivad ka väikesed kohvitassid.
- Sega vett, et tekiks väike keeris ja vala ükshaaval sisse munad.
- Lase 2-4 minutit keeda, püüa seejärel munad vahukulbiga ükshaaval kinni ning aseta köögipaberile.
- Nüüd prae peekon ja rösti sai.
- Aseta saiale peekon, pošeeritud muna ja vala peale Hollandi kaste.
Serveeri kohe!
Eggs Benedict
Eggs Benedict ehk munad Benedicti moodi on täidlasem ja peenem viis valmistada rikkalik hommiku- või lõunasöök. Tegu on traditsioonilise Ameerika hommikusöögiga, mida leiab tänaseks pea kõikjalt brunchi pakkuvatest kohvikutest ja restoranidest. Uhke nimi ja roa ümber valitsev eksklusiivsus ning salapära võivad tekitada tunde, et roa valmistamisega saavad hakkama vaid tippkokad – tegelikkuses peitub lihtsuses võlu ning see võib olla ka üheks põhjustest, mis on selle roa teinud üle maailma kuulsaks.
Benedict moodi munad on levinud hommikusöögi või brunch-tüüpi roog Ameerikas. See koosneb pooleks lõigatud Inglise muffinist, millest kumbki osa on kaetud Kanada peekoni, pošeeritud muna ja Hollandi kastmega. Kõlab väga rahvusvaheliselt ja peenelt, ent roa algallika kohta valitseb mitmeid erinevaid versioone. Kolm erinevat isikut väidavad, et just nemad olid selle roa algupäraseks valmistajaks 100-aastase vahega. On, mis on, aga tegu on suurepärase roaga, mis meeldib rahvale olenemata kultuurist ja riigist.
Visuaalselt paeluvate roogade puhul on suur roll ka tegelikult toidu presenteerimisel. Nagu öeldakse, sööb inimene algselt oma silmadega. Ja kui juba suu hakkab vett jooksma, maitseb toit oluliselt paremini. Selle võimendamiseks kasutasime me Apelsini portselanist serveerimistaldrikut.
Juba peale vaadates tekib arusaam, et roog maitseb vähemalt sama hea, kui ta ka välja näeb. Kombinatsioon pehmest ja rikkalikust munast, hollandi kastmest ja mõnusast krõbepeekonist tekitas koheselt naudingu kõikide Retseptisahtli degusteerijate seas. Olgugi, et me lähenemisnurk võrreldes traditsioonilise retseptiga on veidi teine, kuna kasutasime muffini asemel täisteraciabattat, andis see roale hoopis tervislikuma mõõtme ja jättis kõigis tunde, nagu istuks me peenes restoranis.
Roa valmistamine võib tunduda küll keskmisest tehnilisem, ent süvenedes ja kätt pulsil hoides tuleb kõik mängleva kerglusega välja. Ning just roa lõpptulem ja maitsete suurepärane kooslus on need, mis tasuvad end ära. Benedict moodi munad on suurepärane viis üllatamaks oma pere või kallimat mõnel hilisel hommikul ning üleüldse vahelduseks põnevam ja isuäratavam viis, kuidas mune valmistada. Mõnusat hommikut!