Ma ei tea, kuidas teiega, aga minuga on küll nii, et grillikalendris on juba päris palju riste. On selle põhjuseks siis pikalt kodus istumine, soojad ilmad või soov kiiremini suveni jõuda (sest grillimine ja suvised ilmad käivad ju kokku!), andsin taaskord oma grillile kuuma ja valmistasime grill-liha.
Peaosalisteks hõrgud lihad
Kui grill oleks lava, siis näitlejad oleksid ilmselt grill-lihad. Nii sattusid minu ette peaosalistena Nõo tooted. Kuna mulle meeldib, et marinaadis on maitseid, siis valisin Nõo Grill-liha, kus värsked seakarbonaadi lõigud on mõnusas paprika-, porrulaugu-, sibula-, pipra- ja basiilikumaitselises punases marinaadis.
Krõbedamaks elamuseks ei jätnud valimata ka Nõo Triibuliha, kuna sinna on liha külge jäetud mõnus kamar, mis on eriti krõmpsuv.
Ja kuna kolm on kohtuseadus, otsustasin menüüsse võtta ka uudistootena Searibid Vana-Tallinna marinaadis, et teada, mida eestlaste nö Nokia-jook lihaga teeb. Põnev!
Grill kuuma ja alustame!
Esimese asjana panen loomulikult grilli kuuma. Senikaua, kuni grill end kuumaks ajab, valmistasin ette liha. Kuna ma ei tahtnud, et mu marinaadiga lihad hauduma hakkavad ja pärast leeke tekitama, siis pühkisin liigse marinaadi väikesesse kaussi. Tavaliselt alustan grillimist siis, kui kätt ei ole võimalik hoida restist 10 cm kaugusel rohkem kui 3–4 sekundit.
Mis pruun, see küps
Grillimine on sisuliselt nagu teatrietendus, kus peab pidevalt jälgima, mis laval toimub. Ja olgem ausad – söestunud tükki ei taha keegi oma taldrikul näha. Esimesena viskangi restile Nõo Triibuliha ja Grill-liha, sest need on õhemad ning vajavad kohest kuumust. Grill-ribiga on veidi rohkem aega – tema vajab natuke mõõdukamat kuumust. Liha on valmis siis, kui ta on mõlemalt poolt ühtlaselt pruun ning mahlane (kui liha veel tangidega katsudes kummis on, siis tasub teda hoida veidi veel restil). Ribide indikaatoriks on ribikondilt kergelt eralduv liha.
Coleslaw salat ja grillitud kartul
Kui taldrikul on korralikult liha, siis tahaks kõrvale ikka midagi sutsu kergemat. Nii otsustasin, et taldrikule annavad värve juurde lihtne Coleslaw salat ja imeline fooliumis ürtidega grillitud kartul.
Coleslaw salat
Koostisained
- 1 väiksem peakapsas umbes 500-600 g
- 3 erinevat värvi porganeid umbes 3×80 g
- 1 spl suhkrut
- 1 tl soola
- pipart
- 3 spl majoneesi
- 2 spl hapukoort
- 1 spl sidrunimahla
- peotäis värsket tilli
- NB: kui värvilisi porgandeid pole võin kasutada ka punast ja rohelist peakapsast.
Valmistamisõpetus
- Haki kapsas peeneks ja raputa peale suhkur ja sool.
- Pigista kergelt kapsas läbi ning lisa riivitud porgand, majonees, sidrunimahl, hapukoor, till ja pipar.
- Sega ja lase 5 minutit seista.
- Serveeri.
Grillitud kartul
Koostisained
- Kartuleid
- Fooliumit
- 1 spl oliivõli
- soola
- ürte: rohelist sibulat või peterselli või tilli
- ürdivõid
Valmistamisõpetus
- Lõika fooliumist parajad tükid, et kartulid mahuksid ilusti sisse ja fooliumi saaks ilusti sulgeda.
- Lõika kartul neljaks ja tõsta fooliumile.
- Lisa sool, oliivõli ja maitseroheline.
- Sulge foolium nii, et kartuleid ei oleks näha.
- Küpseta fooliumis kartuleid grillil või sütel.
- Serveeri kartulid ürdivõiga.
Ja nüüd maitsma!
Kõik oli ahvatlev – hõrgud grill-lihad ning -ribid, aga ka suvine Coleslaw koos grillitud kartuliga. Suurepäraseks maitserännakuks ei ole palju vaja – tuleb valida lihtsalt õiged kooslused. Minu grilli-olengu peaosalised, Nõo Triibuliha, Grill-liha ja Searibid Vana Tallinna marinaadis, tulid küll äärmiselt hõrgud. Soovitan soojalt!