glögi

Detsembrile kohaselt toome teieni ühe täieliku talveklassika, milleks on glögi. See ühendab endas maitseelamusi ja toob kaasa ka mälestused talveõhtutest, kus pere ja sõbrad jagavad rõõmu ja head seltskonda. Selles postituses sukeldume sügavamale joogi maailma, avastades selle ajalugu, erinevaid retsepte ning seda, kuidas see vürtsikas jook on muutunud meie kultuuris oluliseks osaks.

glögi

Glögi ajalugu on rikkalik ja ulatub aegade taha, viies meid tagasi antiik-Rooma aega. Kuuma veini traditsioon on alguse saanud just seal, kus veinile lisati vürtse, mett ja ürte, et luua jooki, mis soojendaks ja tervendaks. Sellest algusest saadik on kuuma veini variatsioonid levinud üle maailma, kohandudes vastavalt kultuuridele ja maitse-eelistustele. Vürtsikas punavein jõudis Põhjamaadesse 16. sajandil. Esialgu tunti seda kui “glühweini” Saksamaal, kuid see leidis kiiresti tee Skandinaaviasse. Rootsis ja Taanis sai glögi populaarseks jõulude ajal ning hakkas kiiresti levima teistesse põhjamaadesse. Traditsiooniliselt valmistatakse glögi punasest veinist, millele lisatakse vürtse nagu kaneel, nelk, kardemon ja tähtaniis. Samuti võib leida erinevaid retsepte, kus kasutatakse õlut, valget veini või isegi alkoholivaba versiooni, et rahuldada erinevaid maitse-eelistusi.

glögi

Tänapäeval on palju häid alternatiive alkoholi sisaldavatele jookidele ning üheks heaks valikuks on Vana Tallinna alkoholivaba glögi, mis on kokku segatud tõmmistest ning kvaliteetsest punaveinist. Kuumutatuna on see suurepärane kaaslane külmadel talveõhtutel ja rõõmustab meeli pühade perioodil. Etikett on saanud inspiratsiooni aromaatsetest vürtsidest, mis kargeid talveõhtuid soojendab. Vana Tallinn glögi aroomis on tunda punase veini hõrkust ning iseloomulikku vürtsikat maitset ilmestab vihje klassikalisele Vana Tallinnale, seega nüanssidest võib tabada kaneeli, aniisi, vanilli ja pisut tsitruselisi.

glögi

Jook sobib imeliselt erinevate jõuluste toitude kõrvale ning lisaks ka suupistete nagu juustuvaagen, erinev pähklid või lihtsalt nautimiseks. Õige elamuse saamiseks, kuumuta glögi 70 °c-ni, vajadusel lisa maitse järgi mandleid, rosinaid ja kaneelipulk. Head nautimist!

JÄTA OMA VASTUS

Please enter your comment!
Please enter your name here