cava

Juunikuu veinisoovituseks on Hispaaniast, Katalooniast pärit Augusti Torello Mata Cava Reserva. Jutuks olev Cava on keskmise täidlusega ja värske iseloomuga vahuvein. Värvilt on Augusti Torello Mata kahvatukollane ning peene ja tiheda mullijoaga.

Cavat valmistatakse Hispaanias vaid kindlates piirkondades, peamiselt Kataloonias. Ainult neid vahuveine, mida valmistatakse traditsioonilise meetodiga (el método tradicional) võib nimetada cavaks. Ka viinamarjasordid, millest cava valmib, on reeglina ühed ja samad ning need viinamarjasordid on kasutusel ka Agusti Torello Matas. Nendeks viinamarjasortideks on Macabeo (Agusti Torello Cavas 39%), Xarel•lo (23%) ja Parellada (38%).

cava

Cavat on kutsutud ka Hispaania šampanjaks, aga see ei ole enam lubatud, sest Champagne piirkond on bränditud ja autoriõigustega kaitstud. Sõna „cava“ tähendab hispaania keeles koobast või keldrit, sest ammustel aegadel kääritati cavat just koobastes. Sõna võeti veinide tähistuseks kasutusele 1970nendatel, sooviga eristada Hispaania vahuveine Prantsuse omadest. Vahuveini valmistamisega hakati Hispaanias tegelema aga juba 1850nendatel.

cava

Kõnealuse vahuveini tootja, Agusti Torello SA, on pereettevõte, mille asutas veinimaailmas legendaarne Agustí Torelló Mata, kes pühendas oma elu cava valmistamisele ning sai üheks parimaks veinivalmistajaks Hispaanias. Tema järgi sai ettevõte ka oma nime 1978. aastal sai ta valmis oma meistriteose – KRIPTA, mida peetakse üheks parimaks vahuveiniks kogu maailmas. Täna juhivad ettevõtet Mata poeg ja tütar.

cava

Agusti Torello Mata Cava on kerge ja värskelt puuviljase aroomiga, milles on tunda valgeid lilli, virsikut, tsitruseid ja röstitud saia. Maitse on struktuurselt puuviljane ja selge, tunda annavad õunad, nektariinid, virsikud ja karge tsitruseliselt happeline värskus. Järelmaitse on pikk ja elegantne. Vein on kääritatud roostevabast terasest vaatides.

Agusti Torello Mata sobib hästi mereandidest ja kalast eelroogade kõrvale, samuti sushi, kerge linnuliha ja pehmete juustudega.

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist.

JÄTA OMA VASTUS

Please enter your comment!
Please enter your name here