Valmistamisaeg: 1 h
Küpsetamise aeg: 25 min
Kokku kuluv aeg: 1 h 25 min
Koostisained
- Kikase kalkuni grillliha
- 800-900 g kartulit
- 130 g jahu
- 1 tl soola
- 1 suur muna
Valmistamisõpetus
- Pane vesi keema ja tõsta pooleks lõigatud kartulid sisse.
- Keeda kartuleid umbes 40 minutit ja tõsta välja jahtuma 10 minutiks.
- Tõsta kartulid ükshaaval vahukulbiga välja, sedasi nõrgub üleliigne vesi kohe potti ja saad kartuli pudruks pressida.
- Kasuta kartuli prudruks pressimiseks kahvlit – et ei tekiks püree, vaid ühtlane ilma suuremate tükkideta mass.
- Kartulimassi jahtudes tuleb sinna sisse segada jahu ning muna.
- Lõpus peaks sul olema niiske, kuid mitte kleepuv tainas.
- Küpseta ahjus või grillil Kikase kalkuni grillliha umbes 25 minutit.
- Gnocchid aseta umbes kahekümneste portsudena vette ning keeda neid seni kuni pallid pinnale tõusevad – nagu pelmeenid, peale ka maitseaineid ja soovi korral juustu ning oled nendega valmis.
Gnocchi ja kalkuni grillliha
Mingisugune suuremat sorti Lõuna-Euroopa roogade tuju on mulle hiljuti peale tulnud ja üheks selliseks on ka gnocchi, millele tegin kõrvale värsket salatit ja isuäratavat ning kerget Kikase kalkuni grillliha.
Gnocchi, no mis te arvate kust see pärit on, ikka Itaaliamaalt. Algselt oli tegu põhimõtteliselt pastaroaga – jahupallid mille sisse oli segatud ka erinevaid maitseid keedeti vees läbi ning serveeriti üldiselt uhketel üritustel. Renessanssi ajal olidki need just peenemat sorti rahvale serveerimiseks. Tänapäevaseid, kartulist tehtud gnocchit hakati tegema hiljem, esimest korda pandi nende retsept kirja kusagil 19. sajandil. Pärast seda on igast saapariigi nurgast, küljest ja otsast tulnud erinevaid retsepte – iga küla ja piirkond võib enda gnocchiga eputada. Mina siis tegin Tallinnapäraseid, seltsiks ka seda Kikase kalkuni grillliha ning värsket salatit.
Maailmas on kindlasti kergemaid roogasid, mida omale tegemiseks ette võtta, seega varuge aega ja kannatust, kuid pidage meeles – see on seda väärt. Kõigepealt tasub väike plaan paika panna – kuna gnocchi võtab pikalt aega, siis tasub kalkuniliha ahju panemine jätta umbes samaks ajaks, kui oled oma gnocchit keetma hakkamas. Õnneks on Kikase kalkuni grillliha juba ette ära maitsestatud, väga hõrgul moel kusjuures ning sellega pole vaja muud teha kui lihtsalt ahju pista ja sealt õigel ajal välja võtta.
Aga gnocchi – panin valmis külma vett täis poti, segasin sinna sisse soola ning panin pooleks lõigatud kartulid sinna keema. Umbes 40-50 minutit läheb aega kuni need on välja tõstmiseks valmis. Tõstsin need ükshaaval vahukulbiga välja, sedasi nõrgub üleliigne vesi kohe potti ja saad kartuli pudruks pressida. Selleks kasutasin kahvlit – et ei tekiks püree vaid ühtlane ilma suuremate tükkideta mass. Kui puder valmis, lasin sellel 10 minutit jahtuda.
Kartulimassi jahtudes tuleb sinna sisse segada jahu ning muna – kerge puutega põhjalik töö, mille lõpus peaks sul olema niiske kuid mitte kleepuv tainas. Sellest valmis vorbitud gnocchid aseta umbes kahekümneste portsudena vette ning keeda neid seni kuni pallid pinnale tõusevad – nagu pelmeenid, peale ka maitseaineid ja soovi korral juustu ning oled nendega valmis.
Gnocchi ja Kikase kalkuni grillliha, tundub justkui pisut ootamatu kooslus kuid maitseb, uskuge mind, imehästi. Ühest küljest uue väljakutse vastu võtmine, teisalt põnev maitseelamus paljuski ka tänu Kikase maitsemeistritele. Proovi ka ise järele, nagu ütlesin, see on seda väärt!