mochi

Valmistamisaeg: 15 min

Küpsetamise aeg: 0 min

Kokku kuluv aeg: 4 h 15 min

Koostisained

10-12 palli

  • 230 g  vanilje jäätist
  • 160 g riisijahu (soovitame Aasia päritolu riisijahu)
  • 3 spl suhkrut (60 g)
  • 225 ml vett
  • 1 tl peedipulbrit
  • rullimiseks maisi- või kartulijahu

Valmistamisõpetus

  1. Kata muffinivorm toidukilega.
  2. Võta väike jäätisekulp ja tee 12 väiksemat jäätisepalli.
  3. Pane jäätisepallid muffinivormiga sügavkülma ootama.
  4. Vala potti vesi, suhkur ja toiduvärv (peedipulber) ning kuumuta.
  5. Lisa riisijahu ja sega kuni segu on paksenenud ja riisijahu on muutunud martsipanilaadseks massiks.
  6. Lase segul jahtuda, seda aeg ajalt segades.
  7. Aseta küpsetuspaber tööpinnale ja puista peale maisi- või kartulijahu.
  8. Aseta sellele riisijahu mass ja patsuta peale tärklis ning vajuta segu laiali. Vajadusel lisa tärklist juurde ja rulli tainas umbes 0,5 cm paksuseks.
  9. Vajuta ümmarguse vormirõngaga (sobib ka joogiklaas) tainast 12 ümmargust tainaümbrist.
  10. Aseta tainas alusega 5 min sügavkülma, sest siis on tainast kergem vormida jäätise ümber.
  11. Võta välja nii tainas kui ka jäätis ja vormi kiiresti pallid. Vajadusel tee käed tärklisega kergelt kokku ja aseta pallid vormi ning pane 5-10 minutit külma tahenema.
  12. Serveeri.

mochi

Mochi

Suvi hakkab läbi saama ja kuigi maiustused saadavad mind aastaringselt, siis peale suve on ikka kuidagi rohkem aega küpsetada ja rannavormi peale pole ka vaja mõelda. Seekordseks retseptiks valisin ma huvitava mochi!

Mochi on Jaapani riisikook, mida traditsiooniliselt valmistatakse mochitsuki, ehk uusaasta pidustuste ajal. Kleepuva riisi aurutamine ja seejärel pastaks valmistamise protsess pärineb tegelikult hoopis Hiinast, kuid jõudis Kagu-Aasiast Jaapanisse umbes 300 aastat eKr, mõni aeg pärast riisikasvatuse tutvustamist. Ajalooliselt on Jaapanis mochit saatnud erinevad legendid ning usuti, et valged ja ümmargused mochid kandsid endas vaimset jõudu. Lisaks on mochit kasutatud  tähistamaks laste sündi ja abielu ning 12. sajandil sooritasid keisrid ja aadlikud rituaali, kus pandi mochi 50 päeva vanuste laste suhu. Usuti, et värskelt valmistatud mochi sümboliseeris pikka elu ja heaolu ning kuivatud mochi tugevdab hambaid.

Seega valmistamegi seekord suursuguse ajalooga magustoitu ning kes teab, äkki suure usuga pikenebki eluiga ja suureneb heaolu, loota ju võib! Isegi kui mitte, piisab mochi armsast välimusest ja imeheast maitsest, et kokkamine end ära tasuks.

Kuigi traditsiooniline mochi ei ole valmistatud jäätisega, siis tänapäeval saadab tihtipeale magustoitu mõni maitsev täidis, olgu selleks jäätis, kreem või isegi puuviljad. Koostisosasid ei ole ka väga palju, tõenäoliselt võivad pooled vajalikest asjadest juba kodus olemas olla.

mochi

Alustuseks tee jäätisekulbiga 12 väiksemat jäätisepalli toidukilega kaetud muffinivormi ja pane kogu alus sügavkülma ootama. Seejärel kuumuta potis vesi, suhkur ja toiduvärv (mina kasutasin peedipulbrit) ning lisa potti riisijahu. Sega kuni riisijahu mass on muutunud martsipanipaksuseks ning seejärel lase segul jahtuda, seda aeg ajalt segades.

mochi

Aseta küpsetuspaber tööpinnale ja puista peale maisi- või kartulijahu. Aseta paberile riisijahu mass, patsuta sellele tärklist ja rulli tainas tainarulliga umber 0,5 cm paksuseks.

mochi

Kui tainas on valmis, tuleb välja lõigata 12 ümmargust tainaümbrist. Mina kasutasin Apelsini poest ostetud ümmargust vormirõngast, kuid saab kasutada ka joogiklaasi. Jahuta tainast külmkapis umbes 5 minutit ja vormi tainas ümber jäätisepalli. Aseta pallid umbes 5 minutiks veel külma ja ongi valmis!

Kuigi valmistamisõpetus võib esialgu tunduda veidi keeruline või koosneda paljudest erinevates sammudest, siis tegelikult on kogu protsess väga lihtne ja magustoitu pole vaja isegi ahjus küpsetada. Ja uskuge mind, siis pisike Jaapani magustoit on proovimist väärt!

JÄTA OMA VASTUS

Please enter your comment!
Please enter your name here