lumepallisupp

Valmistamisaeg: 20 min

Küpsetamise aeg: 15 min

Kokku kuluv aeg: 40 min

Creme anglaise koostisained

  • 500 ml täispiima
  • 200 ml kohvikoort
  • 4 munakollast
  • 75 g suhkrut
  • 1 tl vaniljesuhkrut või 1 vaniljekaun
  • 2 (ilma kuhjata) spl kartulitärklist
  • Laimi koort kaunistuseks

Lumepallide koostisained

  • 2 või 3 munavalget
  • 2 spl suhktut (umbes 50g)
  • Veidi vaniljesuhkrut

Valmistamisõpetus

  1. Lumepallide tegemiseks vahusta suhkur ja munavalged kõvaks vahuks.
  2. Eelkuumuta ahi 200 kraadini.
  3. Tee kahe supilusikaga ilusad pallikesed ja aseta õlitatud küpsetuspaberile.
  4. Küpseta munavalge pallikesi umbes 2 minutit.
  5. Tõsta ahjust välja jahtuma.
  6. Creme anglaise valmistamiseks vala potti piim ja kohvikoor, sega sisse suhkur ja vanilje.
  7. Kuumuta kuni keemiseni ning vähenda kuumust.
  8. Seejärel sega sisse vees lahustatud kartulitärklis. NB: kogu aeg segades!
  9. Seejärel võta kuumust vähemaks ja kui piim on paksenenud keera kuumus kinni, kuid jätka segamist.
  10. Sega 5 minutit kuni kuumus on langenud ja sega sisse lahti klopitud munakollased pidevalt segades, et munakollane ei läheks tükki.
  11. Serveeri jahtunult.
  12. Riivi peale laimi koort.

lumepallisupp

Lumepallisupp

Ma teen ettepaneku uue traditsiooni alustamiseks – et teha lõpp külmale, talvele ja lumele võtame me kevade alguses ühe päeva vabaks ning paneme lumepallisuppi süües sümboolselt nahka igal aastal justkui pikemaks veniva talve. Ja mis oleks õige päev selle suurepärase püha tähistamiseks, te küsite? Aga loomulikult lihavõtted (või selle vahetu ümbrus)! Kuna meie külmkapid on siis niikuinii mune täis, võiks nendest vahelduseks midagi huvitavat teha. Ärge saage minust valesti aru, ägedalt kaunistatud munad on küll vahvad, aga palju sa seda keedumuna ikka süüa jõuad. Koostöös kauplusega Apelsin teeme esimese sammu uue rahvuspüha loomiseks.

lumepallisupp

Lumepallisupp on üks tohutult eriline magustoit, teadlaste kinnitusel on sellel mingisugune sügav side meie sisemise lapsega ja seda isegi neil, kes lapsepõlves seda maiust üldse proovinudki pole. Võibolla on asi selle nimes – lumepallisupp, lihtsalt imeline. Samas on selle toreda nime taga tohutult pikk ajalugu – esimest korda mainiti seda juba ühes kuuenda sajandi Bütsantsi kulinaariaraamatus – gootide kuninga toidusõbrast arst märkis üles sealse rahvustoidu retsepti, milles kasutati ka vahtu löödud mune. Tänapäevasel kujul sai lumepallisupp alguse renessansiajal, leides oma koha kuninglikel toidulaudadel veel valmimisjärgus olnud eurotunneli ühes ja teises otsas ning oli tänu sellele pikki sajandeid eelkõige kõrgema klassi maiuspala.

lumepallisupp

Kõrgema klassi maiuspala, millega saab hakkama igaüks kellel on õiged tööriistad. Selles osas oli mulle jällegi abiks kauplus Apelsin, munade vahustamiseks on neil olemas üks mugav käsivahustaja ning just sellega ma alustasin. Eraldasin munavalge mille segasin kokku suhkruga ning panin oma vinge käsivahustaja tööle kuni munavalge oli korralikult vahtu löödud. Käsivahustaja kasutamine on mõnus vaheldus igasugusele mikserdamisele – kokkamine käsitööna, mis pole ei ebamugav ega ka tülikas. Kui oma lumevahu valmis sain, näitasin vahustajale veidi voolavat vett ja võisin selle kappi ära panna.

lumepallisupp

Vahustamise ajal juba panin keema ka piima, selleks tasub kasutada võimalikult suurt potti, et ei peaks lumepalle ükshaaval keetma. Mina kasutasin oma kadestusväärselt fotogeenilist leidu Apelsinist, mis ei luba ühelgi toidul ei niisama ega ka liigse kuumaga enda külge hakata (piim on selles tavaliselt päris osav).

Lumepallid tahavad ka kerget kuumutamist, mida tuleb teha ahjus. Piimast ja mõningatest komponentidest segasin valmis supivedeliku ning kevadine toidurevolutsioon oligi valmis alustama.

Elegantse liigutusega, justkui nagu renessansiaja õukonnakokk või toidukunstnik, haarasin ma seinalt oma truu kulbi, et meistriteos leiaks oma tee lõuendile. Kuigi see kirjeldus võis olla pisut liiga proosaline, siis tegelikult – kasutades igapävaselt erinevaid köögiriistu tean ka kõige pisemaid tegureid mis kokkamist mõjutavad ja selle leiu üle Apelsinist.

lumepallisupp

Minu uhke lumepallisupp leidiski nõnda tee minu lauale. Miks mitte munadepühade ajal ka oma suu kuninglikult magusaks teha ning ühtlasi liituda ka meie sotsiaalse liikumisega #pistamelumepallidnahka.

lumepallisupp

1 kommentaar

JÄTA OMA VASTUS

Please enter your comment!
Please enter your name here