Õnneküpsised

Valmistamisaeg: 20 min

Küpsetamise aeg: 10 min

Kokku kuluv aeg: 30 min

Koostisained

 • 3 munavalget
 • 150 g suhkrut
 • 115 g sulatatud võid
 • 1/4 tl vanilliekstrakti
 • 3-4 spl vett
 • 130 g jahu

Valmistamisõpetus

 1. Eelsoojenda ahi 200 kraadini.
 2. Vali välja sobiv ahjuplaat ja kata see küpsetuspaberiga.
 3. Vahusta munavalged ja suhkur.
 4. Vispelda sisse sulatatud või, vanilliekstrakt ja vesi ning sega.
 5. Lisa jahu ning sega kuni segu on ühtlane.
 6. Tõsta supilusikaga küpsisetaigent ahjuplaadile ja ringjaid liigutusi tehes aja tainas laiali umbes 6 cm diameetiga ringiks.
 7. Üksi tehes ära tõsta rohkem kui 2-3 taigna ringikest ahjuplaadile, sest ahjust välja võttes ei jõua sa neid enne küpsise tahkumist ära voltida. Kui on rohkem tegijaid, siis võib panna kuni 6, sest üksteise vahele peab jätma ka ruumi.
 8. Küpseta õnneküpsist 7-8 minutit või kuni küpsise ääred lähevad õrnalt pruuniks (kui küpsised lasta liiga pruuniks, siis ei saa neid voltida, sest need purunevad).
 9. Võta õnneküpsised ahjust välja ja keera näiteks nürida noa abil küpsis ahjuplaadilt ümber ja aseta keskele välja prinditud sõnum. Keera küpsis pooleks ja siis uuesti pooleks ning tõsta muffinivormi jahtuma ja tahkuma.

Õnneküpsised

Õnneküpsised

Selle aasta teine uus aasta on saabumas, seekord siis hiinlaste oma ja kuidas saakski seda paremini tähistada kui ühe maiusega, mis paljuski nendega seotud on. Tänast maiust oleme me kõik kindlasti neid filmidest näinud ja paljud ehk isegi neid proovida saanud – õnneküpsised. Kuna üksipäini kahe tühja peoga köögis just kuigi paljut korda ei saada, siis võtsime appi ka kaupluse Apelsin.

Keerulise ajalooga küpsetis

Enamus meist teab, et õnneküpsised on üdini hiinlaste kingitus maailmale, kuid asi päris nii lihtne pole ning selle maiuse lugu räägib väga hästi sellest, kuidas tükid erinevatest kultuuridest omavahel kokku võivad põimuda. Oma suurema populaarsuse saavutasid need 20. sajandi esimeses pooles, kahe maailmasõja vahelisel ajal USA-s Hiina restoranides, kuid teadjamad räägivad, et just Jaapanlased selle küpsetise uuele mandrile viisid. Hiinlased nägid selles head võimalust oma magustoidumenüü täiendamiseks ning tegid jaapanlaste variandist, mis ei peitnud endas ka ühtegi sõnumit, sama kujuga kuid palju magusama ja seega ameeriklastele vastuvõetavama maiuse. Sõnumi toidu sisse peitmine pärineb lausa 15-st sajandist, kui mongolite vastu üles tõusnud hiinlased vahendasid küpsetiste sees salateavet ja nõnda võiduka revolutsiooni korraldasid.

Põnev ja täitsa lihtne

Õnneküpsised ise valmis teha on jõukohane pea kõigile kellel on luba kuuma ahjuga tööd teha. Esimese asjana panin valmis oma soovid, sõnumid ja targad sõnad, mida oma küpsiste sisse peita tahtsin. Siis segasin kokku munavalged ja õli ning seejärel lisasin kõik muu vajaliku ka sekka.

Õnneküpsised

Leidsin välja oma ahjuplaadi, mis peaks ära mahutama umbes 6 ’tainakooki’, millest õnneküpsised valmis voolida.

Õnneküpsised

Panin õhukese kihi tainast ahjuplaadile ja tegin ümmargused ’koogid’ ning lükkasin seejärel kogu krempli ahju.

Õnneküpsised

Kui ’kookide’ servad pruuniks kiskusid, nii umbes 7 minutit läks aega, panin valmis oma vinge muffinivormi ja võtsin plaadi ahjust välja.

Õnneküpsised

Muffinivormi muideks lähevad maiused jahtuma ja vormi hoidma, seega võiks see olla ka korralik ja mittenakkuv.

Õnneküpsised

Nüüd, kus ahjuplaat välja sai võetud, läks kiireks – tainal ei tohi lasta maha jahtuda, sest muidu ei saa seda enam voltida. Panin oma toreda sõnumi taina keskele ja voltisin kaks serva omavahel pooleks kokku.

Õnneküpsised

Pole hullu, kui esimese plaaditäiega kohe voltimine ei õnnestu, sest ka meie ei osanud alguses piisavalt kiiresti neid voltida ja need kõvastusid juba enne ära, kui saime neid voltima hakata. Kui küpsis volditud, panin selle muffinivormi jahtuma. Seal säilitasid õnneküpsised ilusasti oma kuju. Ja ongi valmis

Õnneküpsised

Põnevust ja õnne uude aastasse

Õnneküpsised on üks vahva toit, millega algavat rotiaastat vastu võtta ja kindlasti üks väga vahva kink, millega lähedasi üllatada. Mitte midagi keerulist ja saad vastavalt saajale ka erinevaid sõnumeid kasutada. Küll on nende abil armastust avaldatud, küll on presidendikandidaadid omale hääli käinud püüdmas. Astuge julgelt läbi kauplusest Apelsin, leidke omale kõik kodus vajalik ning jagage teistega õnne!

Õnneküpsised

JÄTA OMA VASTUS

Please enter your comment!
Please enter your name here