Tainas Retseptisahtel

Valmistamisaeg: 1 h 40 min

Küpsetamise aeg: 20 min

Kokku kuluv aeg: 2 h

 

Pärmitainas

Pärmitainast saab teha lõputult põnevaid küpsetisi, soolaseid ja magusaid, argipäevaks ja tähtsamateks sündmusteks. Pärmitaina valmistamine on tegelikult lihtne. Kui kord juba nipid käes, siis valmivad pärmitainast pitsapõhjad, kringlid, pirukad ja saiakesed ilma suurema pingutuseta. Proovi järgi, sest isetehtud ahjusoe sai on ju lihtsalt võrratu!

 

Pärmitainas

Paljud teevad pärmitainast tegelikult nö tunde järgi, täpseid koguseid mõõtmata. Neile, kel vilumust veel vähe, oleme siia lisanud siiski umbkaudsed kogused. Suhkru ja soola vahekorda võib vastavalt vajadusele muuta (sõltuvalt, kas tegemist on soolase või magusa küpsetisega). Samas tasub meeles pidada, et igas küpsetises võiks olla näputäis mõlemat – siis on maitsed paremini tasakaalus.

Pärmitainas koostisained

 • 1 pakk kuivpärmi
 • 2 tl soola
 • 3-4 spl suhkrut
 • 900 g jahu
 • 1 kl leiget vett
 • 250 g hapukoort
 • 70 g võid

Pärmitainas valmistamisõpetus

 1. Sega kuivained (jäta umbes veerand jahust hilisemaks, seda võid lisada jao kaupa, vastavalt vajadusele)
 2. Lisa vesi, hapukoor ja sulatatud või
 3. Sõtku tainast nii kaua, kuni see käe küljest lahti tuleb
 4. Aseta rätik kausi peale ja jäta kauss tainapallikesega umbes tunniks ajaks soojemasse kohta kerkima. Sõtku maha ja lase veel pool tundi kerkida (tuuletõmbuses ja jahedas pärm ei kerki hästi)
 5. Nüüd on tainas valmis saama pirukaks, pitsapõhjaks, kringliks või milleks iganes! Enne taina vormimist / rullimist puista tööpinnale õhuke kiht jahu – nii ei jää tainas sinna kinni (ka tainarulli võid jahuse käega üle tõmmata).

Märkmed

Pärmitainast võid valmistada kas või väikeseid koduseid kukleid (sobivad hästi supi kõrvale või hommikuseks ampsuks). Selleks vormi tainast parajad pallid (tainas kerkib ka küpsedes!), laota küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ning aseta eelsoojendatud ahju (200*C) u 20 minutiks. Kui tahad eriti läikivaid kukleid, võid nad enne ahjupanekut lahtiklopitud munaga üle võõbata.

JÄTA OMA VASTUS

Please enter your comment!
Please enter your name here