Kuidas liha praadida? - Retseptisahtel

Kuidas saaks üks hipsterlik linnapoiss valmistada omale korteris grillliha? Just sellise küsimuse tõstatas hiljuti meie fotograaf Rasmus. Mida peavad tegema need inimesed, kellel puudub võimalus minna maale grillima ning kellel pole ka ahju kodus? Rasmusel igatahes on lahendus leitud – selleks on vaja soetada spetsiaalne pann, mida saab kasutada toas pliidil.

See spetsiaalne liha küpsetamiseks mõeldud pann on müügil Apelsini poes. Panni teeb eriliseks selle kandiline kuju ja mitmetahuline põhi. Just see mitmetahuline põhi tekitab pannil grilliefekti ning lihale jäävad “triibud”, nagu oleks seda valmistatud grillil. Lisaks takistab see liha kiiret kõrbemist ning liha küpseb ka seest valmis. Pann on üpris raske ning ei saa ka mainimata jätta, et pann näeb väga vinge välja selle puidust sangaga.

Tegelikult on liha küpsetamine omaette teadus ja seda peab oskama teha ka selle spetsiaalse panniga. Siinkohal tuli meile appi meie peakokk Margit, kes jagab näpunäiteid liha ideaalseks küpsetamiseks. Rasmus tegi igast sammust pildid, et saaksite “step by step” jälgida protsessi ka oma silmaga.

Liha puhul on oluline, et see ei jääks liiga kuiv ega ka toores ning ei läheks kõrbema. Esmalt laske pannil ja võil kuumaks minna, võib kasutada ka või ja õlisegu. Hea nipp panni kuumuse testimiseks on selline: pritsid sõrmedega veidi vett pannile ning kui need hetkega ära aurustuvad, siis on pann piisavalt kuum. Kui piisad jäävad pannile püsima, siis on veel vara.

Kui pann on parajalt kuum, siis asetage lihatükk pannile. Margit ütles, et kui lihalõike on rohkem, siis tuleb jälgida, et panni päris täis ei laotaks ning pannile jääksid ka mõned tühjad augud. Nii ei jahtu pannil olev kuumus maha ning lihast ei voola mahlad välja selle tagajärjel. Küpsetamise protsess oleneb lihatüki paksusest. Enamasti keeratakse lihatükk pannil vaid üks kord. Õige aeg keeramiseks on siis, kui mahlad liha pinnal kergelt mullitama hakkavad. Margit ütles, et tihti inimesed teevad vea just sellega, et pööravad liha alles siis, kui üks pool on juba täiesti pruuniks küpsenud, kuid siis on tõenäoline, et lihatükk on juba kuiv ning hakkab kõrbema.

Paksemaid tükke tuleb hoopis küpsetada suure kuumusega, et toimuks äkiline kõrvetamine. Nii küpsevad lihasooned kinni ja mahl ei voola välja, vaid kuumeneb liha sees ja hakkab liha seest poolt küpsetama. Kui paksemat tükki praetakse aeglaselt ja madalal kuumusel, siis on oht, et liha jääb vintske ja kogu protsess võtab liialt kaua aega.

Kui liha hakkab valmis saama, on aeg selle maitsestamiseks. Liha soovitatakse maitsestada alles küpsenult, sest soolates toorest liha, ajab see lihast mahlad välja küpsemisel. Enne serveerimist võiks lasta lihal seista umbes 10 minutit, et mahlad kohe lihast välja ei voolaks ning praad säilitaks hea välimuse.

Step-by-step õpetus

Tõsta liha kuumale pannile.

Liha praadimine Retseptisahtel

Määri lihale võid.

Liha praadimine

Prae lihatükki paar minutit mõlemalt poolt.

Liha praadimine

Maitsesta lihatükk soola ja pipraga.

Liha praadimine

Lase lihatükil peale valmimist seista umbes 10 minutit.

Liha praadimine

JÄTA OMA VASTUS

Please enter your comment!
Please enter your name here