Grill

Ei tea, kas on üldse olemas mõni eestlane, kes veedab suve ilma grillimiseta. Meie igatahes ühtegi sellist inimest ei tea ja suvel on korralik grillipidu meie jaoks must be. Ja noh Margit iga aasta põleb põnevusest, et taas midagi uut ja huvitavat grillimiseks välja mõelda.

Kuna grillipeol head toitu ilma korraliku grillita muidugi teha ei saa, siis Bauhofi lahke abi ning nõu ja jõuga panime teile kokku kasuliku ülevaate: söegrill vs gaasigrill. Milline grill sulle sobiks ja miks?

Söegrillid

See on vaieldamatult klassika! Kellel poleks kodus olnud ühte ümarat ufogrilli? Tegelikult on söegrille ka kandilisi ning munakujulisi. Odavamaid ja kallimaid.

Söegrilli võiksid eelistada kõik, kes naudivad kogu seda küpsetamise protsessi – süte põlema saamine, süte valmimise ootamine, tuli, tahm ja suits. See kõik kokku on justkui põnev ja mõnele isegi rahustav rituaal. Muidugi soovitame siiski kasutada ka grillimisel põlle, rätikuid ning pajakindaid või -lappe.

Söegrilli puhul on vast kõige keerukam õige temperatuuri saavutamine. Vähemalt minul see kunagi ei õnnestu – mõnikord on tunne, et pean küpsetama suve lõpuni, et liha ükskord küpseks saaks, teinekord lähed korra tuppa ja tagasi tulles on üks pool lihast juba ära kärsanud. See kõik nõuab annet ütlen mina. Tegelikult saab temperatuuri reguleerida söe või briketi hulgaga ning samuti kaanel olevate tuulutusavadega.

Töötamiseks vajab õnneks grill vaid sütt, süütevedelikku ja tikke. Söegrilli süütamiseks võib tegelikult kasutada ka toiduõli, mis toimib nagu süütevedelik, kuid selles pole tervist kahjustavaid elemente. Süütamiseks tuleb toiduõli valada sütele, oodata mõned minutid selle imbumist ja seejärel süüdata. Kui söed on kenasti hõõguma läinud ning servad juba valkjad, saab ka liha, kala või köögiviljad restile panna ning grillimist alustada. Kui siiski grillsüsi kuidagi süttida ei taha, siis on hea kasutada lõõtsa, mis on valmistatud spetsiaalselt süte põlemise hoogustamiseks.

Soovitame toidule anda ka lisavunki huvitavate maitsetega. Selle jaoks on lisaks marinaadile veel mitu võimalust:

  • Toidu suitsutamiseks lisage süte vahele erinevatest puuliikidest puitlaastusid: pähkli-, kirsi- või akaatsiapuust. Nende suits annab toidule täiendava maitsenü Kui puitlaastud süttivad, siis piserda neile vett peale – see suurendab suitsu hulka.
  • Sütele võib lisada ka märgasid lepalaaste. Need tekitavad ka lisasuitsu ja pehmendavad süte teravat kuumust.
  • Sütele pandud eelnevalt vees leotatud maitsetaimed, terve sibul või oksakesed ja laastud, annavad lihale huvitava maitse.
  • Kasutada võib samuti kuivatatud ürdipuru – raputa seda sütele.
  • Meisterda fooliumist kauss, kuhu lisad veini ja ürte, ning aseta see süte peale. Vedeliku auramisega saab juurde lisaniiskust ja head suitsuaroomi.

Muidugi on söegrilli juures mõnus ka see, et kui lõket käepärast pole, siis saavad lapsed vanemliku järelvalve all selle peal ka ise vahukomme või vorstikesi grillida. Selleks on palju kasulikke abivahendeid ning grilltarvikuid.

Lühidalt kokkuvõtteks söegrilli peamised plussid ning miinused.

Plussid:

  • Kerge ja kompaktne
  • Tavalise söeresti asemel on söekauss. Süsi ei puutu kokku grilli korpusega ja see peab kauem vastu.
  • Söegrill tagab kõrgeima küpsetuskuumuse.
  • Mugav transportida

Miinused:

  • Toit kõrbeb kiiremini
  • Süsi põleb kiiremini ära ja seda peab suurema lihakoguse korral lisama
  • Grilli süütamine ja jahtumine võtab natuke aega 

Gaasigrillid

Gaasigrill on pigem turvalisele kokkajale, kes väga grillimise mölluga tegeleda ei taha. Kõige suurem erinevus vast ongi, et kuumust saab reguleerida väga kiiresti ning täpselt, sest selleks on olemas vastavad nupud. Gaasigrilli eeliseks on ka kiire kuumenemine, seega ei pea kaua ootama, vaid saab üsna kohe grillima hakata. Võrreldes söegrilliga, siis gaasigrilli süütamiseks erinippe vaja pole. Sellega saan ilusti ka mina hakkama. Lisaks töötab selline grill laitmatult ka tuulise ilmaga.

Gaasigrill töötab lõhnatu vedelgaasiga (maagaas või propaan), mis tähendab, et ei ole vaja pidevalt kütteainet juurde osta. Muidugi on seda siiski aegajalt vaja teha ja alguses kindlasti on suurem väljaminek, sest grillile tuleb juurde osta eraldi gaasiballoon ja mõned lisatarvikud, mida enamasti grilliga kaasas pole (näiteks ballooni ja grilli vahele käiv ühendusvoolik ja reduktor).

Nagu ikka, siis ka gaasigrille on võimalik valida väga erinevates hinnaklassides. Kallimatel mudelitel on lisaks grilliosale ka põletiga pliidiosa, mille peal on võimalik samaaegselt mõnd muud toitu valmistada, näiteks kartuleid keeta või vokirooga teha.

Mida rohkem mugavust ja vidinaid on soov saada, seda kallim grill tuleb osta. Gaasigrille tehakse näiteks ka vulkaanilistest kivimitest. Need jaotavad soojust võrreldes malmiga paremini. Sõltuvalt mudelist on ka põletite arv erinev. See näitab grilli niiöelda võimsust ning seda, kui palju toitu sellel korraga valmistada saab.

Tavaliselt on gaasigrillidel ka termomeeter, mis on eriti vajalik suitsetamiseks või küpsetamiseks, sest siis näed, millal on vastav temperatuur saavutatud ning saad paremini jälgida liha küpsetamise protsessi. Kui Sulle sobival grillil neid asju ei ole, siis on võimalik alati, nagu autodelgi, neid juurde osta ning grillile täiendavalt lisada.

Kui söegrill annab lihale mõnusa suitsuse maitse, siis gaasigrill säilitab just liha naturaalse maitse. Siiski on võimalik ka gaasigrillil suitsu tekitada:

  • Aseta grillresti peale veiniga või tumeda õllega niisutatud puidu tükikesed.
  • Rohkelt suitsu saab, kui mähid fooliumi sisse puulaastud ja teed pakikese pealmisele osale augud. Pakike tuleb asetada põletite kohale.
  • Puutükikesi võib äärmiselt ettevaatlikult panna ka põletite alla nii, et need põlema ei läheks aga hakkaksid kergelt suitsu tekitama.

Gaasigrillil võiks kaaluda ka ohutumat suitsu tekitamise viisi ehk osta grill, millel on juba spetsiaalne suitsukonteiner, kuhu võib panna puitlaaste ning maitserohelist.

Lühidalt kokkuvõttes on gaasigrillide:

Plussid:

  • Mugav ja kiire toiduvalmistamine
  • Väga ühtlane temperatuur
  • Külgpõletiga gaasigrilli saab kasutada ka gaasipliidina
  • Malmist küpsetuspinnad jagavad ühtlaselt soojust

Miinused:

  • Nõuab gaasiballooni ja regulaatori olemasolu
  • Suured mõõdud
  • Raskem transportida

Vaatamata sellele, milline grill lõpuks valida, peab tähelepanu pöörama ka tarvikutele, sest kahvliga liha keeramine või noaga liha tõstmine pole kõige mugavam ning kui sul on head vahendid, siis on juba justkui pool tööd iseenesest ära tehtud. Igal grillimeistril võiks olla vähemalt oma grill-labidas ning -tangid.

Valisime teile võrdluseks Bauhofist välja ka kolm grilli!

Mustangi väike gaasigrill Halifax 3+1

See on hea välimuse, hinna ja kvaliteedi suhtega väikesegabariidiline gaasigrill. Sobib kasutamiseks väiksemaks küpsetusmahuks terrassil ja väikeste mõõtude tõttu on kergesti liigutatav panipaika ja tagasi, lisaks on selle neli väikest ratast, mis seda hõlbustavad. Üldvõimsus on grillil 9,6 kW. Antud Halifaxi mudelil on kolm terastorupõletit 3,2 kW, külgpõleti ning grillimisala mõõtmetega 54 x 38 cm.

Välimuselt on see kena ja tagasihoidlik. Kaas, külglauad ja terasuksed on värvitud mustaks. Juhtpaneel ning terasraam on aga hõbedased. Grillil on malmist grillrestid ja -plaat, emailitud soojendusrest ning alumiiniumist käepide. Halifax mudelil on olemas ka termomeeter.

Mustangi suur gaasigrill MANLEY 5+1

See on tõesti uhke väljanägemise ja suure küpsetusvõimsusega 5 põletiga (+ gaasipliit) gaasigrill.

Praktiline ja tark valik tõsisemale küpsetajale, sest gaasipliidil saab valmistada ka teisi roogasid. Gaasigrilli võimsus on 19,9 kW. Viie terasest põleti võimsus on 3,5 kW ja külgpõleti oma 2,4 kW. Grillil on Piezo süüde, mis tagab kiire leegisüttimise.

Manley mudelil on samuti malmist küpsetusplaat, kuid lisaks on emailitud soojendamise kivi, kõrge kahekordne kaas ja grillimisala suurus on 85 x 46 cm.

Värvitoonidelt on ta üsna sarnane – korpus on must roostevabast metallist. Väikeste rataste asemel on muidugi suured rattad, mis muudavad transportimise üsna mugavaks.

Suur söegrill

Samuti hea hinna ja suuruse suhtega söegrill! Kui grillipinna suurus on tähtis ja kuulus nimi mitte, siis soovitame valida see söegrill! Grill on 67 cm läbimõõduga ja selle küpsetuspind on väga korralik – 63 cm ja küpsetuskõrgus 76 cm.

Välimuselt ei jää ta alla gaasigrillidele. Sellel on tugevatel hingedel liikuv musta värvi kaas ja ventileerimisavad kuumuse reguleerimiseks. Lisaks veel tsingitud söerest, emailitud põhi, kroomitud soojendus- ja küpsetusrest ning mahukas, kergesti eemaldatav tuhakoguja. Söegrillil on ka alumine plaatriiul, kuhu saab panna maitseaineid või tarvikuid.

Millise grilli sina omale valiksid?

JÄTA OMA VASTUS

Please enter your comment!
Please enter your name here