Laudlina

Laudlina on tähtis element ruumi meeleolu loomisel. Olgu siis tegu igaõhtuse pere ühise söömaajaga või mõne pidulikuma ja erilisema sündmusega. Teeme ülevaate kuidas teadlikumalt valida lauale lina oma järgmise võõrustatava sündmuse jaoks, võttes arvesse suuruse, materjali ja ka värvi.

Laudlina vajaliku suuruse arvutamine on lihtne

Laudlina

Laudlina suurus sõltub sündmuse iseloomust. Ametlikuma koosviibimise korral võiks laudlina serv 25-30 cm üle laua ääre ulatuda. Pidulikuma sündmuse puhul saab elegantsust lisada veelgi pikemalt üle laua ulatuva linaga, nii 30-70 cm.

Enne laudlina ostu on vaja teada oma kaetava laua mõõte –  pikkust ja laiust. Lisades mõtteis juurde, kui palju sa soovid, et laudlina üle laua ääre ulatuks. Laudlina pikkus peab siis olema laua pikkus + kaks korda üle laua serva soovitud pikkus. Laudlina laius = laua laius + kaks korda üle laua serva soovitud pikkus. Kui tegu on ümara lauaga, siis mõõda ära laua diagonaal. Seejärel liida sellele juurde kaks korda üle laua serva soovitud mõõt. Kui ühislauaks kasutada erinevaid laudu, siis tuleb otsustada mõõtmetelt suurima lina kasuks. Nii  katab laudlina ära ebasümmeetriliselt paiknevad lauajalad. Suure valiku hea hinnaga laudlinu leiad ka Kaup24 e-poest. Toreda mustrite korduse läbi kodu annab ka lauakatete valimine sarnases toonis, kui on köögis olev mööbel või tööpind.

Puuvillane, linane või polüestrist laudlina?

Laudlina

Taaskord sõltub valik sellest, milliseks sündmuseks sa lauale katet vajad. On see igapäevane kasutus, kus esmasteks nõueteks on taskukohasus ja kerge hooldus, või vajad väga erilist laudlina, eriliseks sündmuseks.

Puuvillasest või linasest laudlina sobivad igapäevaseks lauakatteks, sest mõlemad materjalid on hästi imavad, pehmed ja kestvad. Samuti on linase ja puuvillase laudlina eeliseks nende odavus ning lihtne hooldus.

Linane muutub aja jooksul valgemaks ja tundub puuvillasest teravama ning kergema materjalina. Puuvill võib pikaajalisel kasutamisel jällegi pisut oma mõõtmetelt kokku tõmbuda.

Samuti sobivad eelnimetatud laudlinamaterjalid erinevate sündmuste lauakateteks, sest nende värvivalik on lai ja neid saab edukalt kasutada nii toas kui väljas. Sündmuse planeerimisel arvesta ka ajakuluga, mis kulub lauakatte triikimiseks.

Vihje, isegi lihtsate roogade valmistamisel õhtusöögiks saad kodus luua ilusa laudlina ja piduliku serviisi abil meeldejääva õhtusöögielamuse.

Polüestrist lina või vakstu?

Polüestrist laudlina on võrreldes puuvillase materjaliga siidisem ja läikivam. Taskukohase hinnaga polüestrist laudlina ei pruugi sobida allergikutele, sest seda töödeldakse kemikaalidega. Polüester sobib lauale ka ametlikuma või pidulikuma sündmuse korral.

Pidulikuma sündmuse korral eelista mõnda teist lauakatte materjali kui vinüüllaudlina, sest see võib jätta odava mulje aga see-eest sobib hästi näiteks väliüritustele või mõnusa pikniku korraldamiseks. Tegemist on erinevatele ilmastikutingimustele nagu päikesepaiste, tuul ja vihm,  vastupidava materjaliga. Samuti on vinüüllaudlinalt imelihtne plekke eemaldada.

Vakstu on asendamatu lauakate lastega peredele kus köögis meisterdatakse, kleebitakse, liimitakse või joonistatakse vesivärvidega, sest vakstut on lihtne ja kiire puhastada.  Vakstukate sobib ka saunakööki, kus tegeled hoidistamisega. Vakstu on vastupidav lauakate, kannatab niiskust ja tänu tema odavusele pole kahju, kui sinna tekib tööde või toimetuste käigus põletusauk või noakriimustus.

Taskukohane hind, pikk kasutusiga ning väga kerge hooldus räägib vakstu kasuks. Kaup24 pakutavate laudlinade valikust on populaarne kohvimustritega lauavakstu tellitav erinevates mõõtudes sellelt lingilt.

Siidist lauakate toob ruumi elegantsi

Siidist laudlina on aga stiilse ja luksusliku laua vaieldamatu lemmik. Sobib suurepäraselt ilmestama sinu jaoks väga erilisi sündmusi.  Siidist laudlina on väga õrn materjal ning selle hooldusel tuleb sul hoolikalt temaga ringi käia. Targem on sellelt plekki eemaldamine jätta keemilise puhastuse hoolde.

Laudlina värv ja muster

Laudlina

Lauakatte värvide ja mustrite valik on tohutu. Laudlina valimisel saab leida inspiratsiooni ümbrusest  kus sa oma külalisi kutsud. Näiteks külalistetoa siseinterjöörist mõni huvitav värv, või aiapeo puhul suvisest looduse värvikirevusest.

Laudlina

Päiksepaistelises kohas vali erksavärviline laudlina, rohelusega ümbritsetult vali pastelsed toonid. Kevadesse ja suvesse sobivad heledad ja kerged värvid ning  tumedamaid värve kasuta talvel ja sügisel.

Ametlikeks sündmusteks

Laudlina

Ametlike sündmuste puhul eelista valget või elevandiluu värvi laudlina, see on alati kindlaks valikuks.Rikkaliku mustriga värvikirevad laudlinad ametlikule koosviibimisele ei sobi. Ametlikule peolauale võiks valida damast või reljeefsemustriga kanga, sest see lisab luksuslikkust, jättes mulje, et tegu on raske kangaga. Maitsekas laudlina aitab luua atmosfääri ja pakub silmailu, samuti on tal ka praktiline eesmärk kaitsta lauda plekkide ja kriimustuste eest.

Laia valiku köögitarbeid, mööblist laudlinadeni, leiad Kaup24 e-poest.

JÄTA OMA VASTUS

Please enter your comment!
Please enter your name here