Nugade teritajad

Hiljaaegu tutvustasin teile üsna põhjalikult häid Gastrolinki nuge ning milliseid nuge üldse peaks kööki valima ja millise toidu puhul millist nuga kasutada. Nüüd aga kui noad on valitud, siis peaks mõtlema ka sellele, et kuidas neid hooldada. Jah, ka nuge peab hooldama ja see tähendab nugade teritamist. Gastrolinki e-poes on müügil selleks ka vastavad tarvikud – spetsiaalsed nugade teritajad. Tutvustan teile erinevaid teritusvahendeid ning ka seda, kuidas neid kasutada ja hooldada.

Nugade teritajad

Professionaal teritab oma noad terituspulgaga iga kasutuskorra järel. Kodus on üks kasutuskord sedavõrd lühike, et noad vajavad teritamist harvemini. Kõige enam kasutusel olevaid nuge võiks teritada umbes üle kuu. Selleks, et teritus või lihvimine oleks võimalik, peab teritusvahend olema noast kõvem ja seepärast ongi tüüpiliseks terituspulga materjaliks kroomvanaadiumteras.

Terituspulgad on enimlevinud nugade teritajad. Terituspulga teritamise mõtteks on lõikeserva paindunud „kristallide“ püsti lükkamine, mitte metalli eemaldamine. Õigesti pulgaga sooritatud teritamine on noale täiesti ohutu ja seda võib ning tasub teha sageli, et nuga täidaks oma esmast ülesannet võimalikult hästi. Teritamine terituspulgaga sobib sileda lõikeservaga nugadele. Lainelise või saehambulise lõiketeraga nuge saab teritada tavalise terituspulgaga, kui lõikeserv on ühelt küljelt sirge.

Teemantpulkadega nugade teritajad saavutatavad teravuse kergelt ja kiiresti. Tavaliselt piisab kummalegi poolele ühest tõmbest, samuti ei kulu selle käigus noatera. Teemanterasest terituspulgad on ovaalsed, et surve terituskohale oleks väiksem, kui ümara pulga puhul. Nii pole ohtu, et noaterale tekiks õnarus, kui haare on liiga tugev.

Rohke kasutamise korral eemaldab teemantteras metalli, mille eeliseks on see, et väga tugevalt kulunud noaterale saab lihvida uue lõikeserva. Tavaliste terasest terituspulkadega pole sellist tulemust võimalik saavutada. Teemanterasest terituspulk on seega kiire, kasutuselt peaaegu igavene ja ka muus mõttes hooldusvaba, juhul muidugi, kui see hoidmise ajal või nõudepesumasinas vastu muid esemeid ei hõõrdu.

Sälguga nugade teritajad on käepärased. Sälgus püsib noatera õige nurga all ja terituse eest kannavad tavaliselt hoolt pöörlevad kettad. Sälguga teritaja vajutatakse ühe käega vastu lauda ja teise käega tõmmatakse tera sellele kergelt vajutades käepideme poolsest otsast noaotsa suunas läbi sälgu. Selline teritaja ei sobi saehambulise teraga nugade teritamiseks.

Ka nugade hooldamiseks mõeldud tarvikuid tuleb hästi hoida. Selleks, et terituspulk töötaks korralikult, tuleb seda hoida eraldi, pulk peab olema puhas ja selle pind kriimudeta. Pulki võib pesta tavalisel viisil käsitsi. Kui teraspulk on kulunud väga siledaks, saab sellele peenemapoolse smirgelpaberi abil uue elu anda.

Gastrolinkil on ka oma showroom Tallinnas, kus saab käia uudistamas ja oma käega katsumas nende tooteid ning valida välja omale sobivad. Showroom on hea ka neile, kes soovib korraga tellida suuremas koguses nõusid ja muid tarvikuid ning enne seda asjad üle vaadata oma silmaga.

Loe ka meie postitust nugade valikust!

JÄTA OMA VASTUS

Please enter your comment!
Please enter your name here