Nagu kindlasti kõigile teilegi, on keskkonnaohutus ka meile siin Retseptisahtlis väga südamelähedane teema ja seoses sellega tahtsin rääkida ühest väga olulisest kampaaniast, mis praegu käimas on. Nimelt – Patakas pole prügi, vanad akud ja patareid käivad kogumispunkti. Kampaania räägib sellest, kui ohtlikud on vanad patareid ja akud looduskeskkonnale, kuidas nendes leiduvad kemikaalid ja metallid jõuavad meie toidulauale ning mida selliste jäätmetega peale hakata. Seda kõike selleks, et meile jääks puhas keskkond, kus saaks kasvada puhas ja tervislik toit.
Patakas pole prügi
Paljud kindlasti arvavad, et kui visata vanad patareid olmeprügisse, siis jäätmejaamas sorteeritakse need välja. Tegelikkuses seda ei juhtu ning vanad patareid ja akud jäävad muu prahiga prügimäele lagunema. Kõige mõistlikum on sellised jäätmed juba kodus kindlasse kohta kokku koguda, näiteks mõni sahtel või riiulis eraldi karp. Kui kodune kogumiskoht on paigas, siis tuleb meeles pidada seda ka aeg-ajalt ohutusse kohta tühjendada. Vanad patareid ja akud käivad kogumiskohta – nende kogumisega tegelevad sama liiki tooteid müüvad ettevõtted ning samuti ka jäätmejaamad. Seega – kui mõnes kaupluses müüakse neid samu patareisid või akusid mida soovid ära anda, siis just nende kätte võidki need jäätmed viia. Omale lähima tagasivõtukoha leiad aadressilt kuhuviia.ee.
Patareid toidulauale
Prügimäele ja muidu loodusesse jõudnud vanad patareid ja akud hakkavad lagunemise käigus meie loodust mitmel viisil reostama. Üks kõige märkimisväärsem külg on see, et palju patareides olevatest mürkidest ja metallides leiavad tee põhjavette ja erinevatesse veekogudesse, mis meile igapäevast toidupoolist pakuvad. Heaks näiteks on kalad, mis söövad neid samu patareide ja akude lagunemise tagajärjel tekkinud elemente omale sisse ja selle läbi sööme neid elemente ka meie. Reostus jõuab ka pinnasesse, millest ammutavad toitaineid söögitaimed ning tagatipuks reostavad lagunevad patakad ja akud kahjulike gaaside näol ka õhku.
Me kõik soovime elada puhtas keskkonnas ning süüa puhast ja tervislikku toitu. Vanade akude ja patareide kogumiskohta viimine pole mitte üldsegi keerukas ettevõtmine, sest enamus toidupoodidest ja isegi bensiinijaamadest on kohustatud neid vastu võtma ning võid juba järgmisel poeskäigul selle ära teha!