Liha valmistamise kuldreeglid
Meeldivalt soe ja päikesepaisteline ilm rõõmustab juba praegu kõiki neid, kellele meeldib grilliga eksperimenteerida. Alates praetud maisi või grillitud köögiviljade varrastest kuni imemaitsvate steikide ja burgeriteni –pole saladus, et liha valmistamine võib tunduda hirmuäratava ülesandena.
Kui te alles alustate grillkokana, siis näitame teile, kuidas valmistada kõige maitsvamat liha, et te ei peaks laua taha istudes pettuma. Lugege edasi, et teada saada:
- kuidas valida liha oma grillpeole;
- kuidas seda enne küpsetamist ette valmistada;
- kui kaua ja millise temperatuuri juures?
-
Valige kvaliteetne liha
Esimene samm mahlaka prae valmistamisel on õige liha valimine. Valige supermarketis või kvaliteetses lihapoes külastades, mis teile kõige paremini maitseb – alates kanarinnast või kondiga sealihast kuni laagerdunud veiseliha kõhuni, millel on eriline maitse. Parimate steikide saamiseks otsige marmorjas liha, millel on lihaskoe vahel ühtlaselt jaotunud rasvakiht – näiteks veiseliha rinnatükk (ribeye) või New-York-strip steak võib olla suurepärane valik oma õrna tekstuuri tõttu.
Kui te mõtlete, mida ütleb liha värvus selle kvaliteedi kohta, siis peaksite teadma, et nii sea- kui ka veiseliha peavad olema heledad. Ärge unustage pöörata tähelepanu rasvakihi värvusele – kui see on kollakas, on tõenäoline, et liha on lõigatud vanast loomast, mis muudab selle kõvemaks.
-
Viilutamine
Kuigi võite osta kvaliteetseid eeltükeldatud liha, peaksite suurema lihatüki lõikama umbes 3 cm paksusteks viiludeks, sest liiga õhukesed tükid võivad grillimisel kiiresti kuivada. Igal grillkogul peab olema selleks tööks terav nuga. Hoidke oma köögi üht kõige olulisemat tööriista turvaliselt – et hoida oma noaterad ideaalses seisukorras, ostke köögi sisustusega sobiv noakast või magnetiline hoidja. FORMADORE e-poest leiate nugade hoidikud, mis sobivad igaühe vajadustele – alates iseteritavatest hoidikutest kuni naturaalsest puidust magnetiliste nugade hoidikuteni.
Pärast liha viilutamist laske neil enne grillimist umbes 30 minutit toatemperatuuril seista – see tagab liha ühtlasema küpsemise.
-
Otsustage, kas marineerida
Mahlase liha valmistamiseks sobib nii kuivmarineerimine maitsetaimede seguga kui ka märgmarineerimine äädika, mee või naturaalse jogurti marinaadiga koos sobivate vürtsidega. Jätke liha vähemalt 4 tunniks marineerima.
Kui te valmistate veiselihapraadi, on soovitatav seda mitte marineerida – maitsestage lihtsalt soola või pipraga.
Kuidas õigesti küpsetada?
Kõigepealt kuumutage restid hästi ja määrige need kõrge temperatuuriga toiduvalmistamiseks sobiva õliga. Küpseta veiselihapraad umbes 200 kraadi juures kaks minutit mõlemalt poolt. Grillmeistrite jaoks soovitame hankida toidutermomeetri, mis aitab teil liha temperatuuri mõõta – veiselihapraadide sisetemperatuur peaks olema 55 kraadi.
Küpsetage sealiha kauem – umbes 10 minutit 180 kraadi juures, keerates seda ikka ja jälle. Seapraadide sisetemperatuur peaks olema 68-71 kraadi. Küpsetage kana 74-kraadise sisetemperatuurini, et liha jääks mahlakaks.
Aeg proovida!
Pärast liha grillist välja võtmist jätke see 5 minutiks seisma, et mahlad jaotuksid ühtlaselt kogu lihas ja et selle tekstuur oleks äärmiselt pehme. Me lubame – kui järgite neid grillimisreegleid, saate nautida suus sulavaid praade kogu grillihooaja jooksul.
Liha kõrvale sobib imeliselt ka õlleleib, mille retsepti leiad siit.