Vegantoidud

Tõsist arutelu inimeste mõjust meid ümbritsevale on peetud juba üsna pikalt ning selles on olulist rolli mängimas ka meie toitumisharjumused. Mis seal salata, selle maitsva steigi peale kulub ebamõistlikult palju meie tulevikku. Aeg-ajalt meeldib ka mulle käia oma varvast kastmas selles veganluse allikavees ning tuleb tõdeda, et mida aeg edasi, seda värskendavam see mulle on.

Nüüdki võtsime ette ühe maitserännaku, et tunda, millised vegantoidud meil praegu lettidel on ning kas neist ka enda muidu lihatoidulisse igapäeva midagi võtta oleks. Kogu jutuks tulev kraam on pärit Tallinnas Solarisest leitava toidupoe Delice lettidelt, kelle valikus olevad vegantooted on veel mõnda aega väga hea hinnaga saadaval.

Räägime kõigepealt lihast

On palju põhjuseid, miks inimene liha ei pruugi süüa. Mõnedel on need moraalset tõugu, teistel seotud tervisega ning paljudele lihtsalt ei pruugi liha maitseda. Neile, kes seda ei saa, kuid siiski soovivad, on õnneks tänasel päeval valikus nii mõndagi.

Otsesed alternatiivid lihatoitudele tegid meie seltskonnast kõige rõõmsamaks just Timo, kes kodurahu nimel juba pikalt püüab endale midagi sobivat leida ning paistab, et suitsuse maitsega tofu vorstikesed on talle pisut kergendust toonud. Maiken, kes veganmaailmaga juba pikemalt tuttav on olnud, pakkus talle ka mitut sorti kastmeid kõrvale ning koos leiti, et vürtsika tomatikastmega lähevad tofuvorstid veel eriti hästi loosi.

Teise alternatiivina oli meil proovida tofu hakkliha. Pean tunnistama, et minu pettis see küll täitsa ära. Tegime sellest mõnusa bolognese kastme spagettidele, kuid arvan, et vähese vaevaga saaks teha ka ühed mõnusad tofu-kotletid.

Kotlettidest rääkides – juba söömiseks valmis porgandipihvid, eestimaine käsitöö, on vegan toidud, mis poiste seas küll väga suurt poolehoidu ei leidnud, tüdrukutelt samas tuli palju. Ju vajavad need pisut harjumist. Ka mulle olid esimesed taimsed pihvid pisut võõrastavad, kuid nüüd juba iganädalane osa toidulauast. Mõnele meenus nendega lapsepõlv maakodus ning oma piiritus armsuses jagati ka meiega lugusid sellest, kuidas vanaisal oli kombeks hommikuseks äratuseks porgandipirukaid küpsetada.

Piima(?)tooted

Jälle leidis Timo omale midagi meelepärast. Nimelt pakub Bedda vegan piprajuust tema arvates päris korralikku konkurentsi mitmetele traditsioonilistele vürtsijuustudele. See oli tõesti täitsa maitsev. Minu arvates jäi see pisut kuivaks, aga seda proovinuna tean, et vegan juustude seast võin ka mina omale midagi leida.

Minu lemmikuks sellest valikust, mida toidupood Delice vegantoidud meile on pakkunud, said siiski orgaanilised vegangurtid ehk vegan jogurtid. Plantoni ja vegup bio tooted, ilma lisatud suhkruteta, on hõrgutised, mida saad täpselt oma isude järgi maitsestada – moosid, marjad, pähklid, mis iganes võid sinna lisada, et selle abil ühe mõnusa vahepalaga hakkama saada. Kert sõi esimest korda elus maitsestamata jogurtit, rääkimata selle orgaanilisest variandist. Te oleksite pidanud tema nägu nägema ja selle täielikku vastandit, kui ta minu mõnusast marja-vegangurtist osa sai.

Head piima, tuleb välja, saab ka mujalt kui loomadest välja pumbates. The Bridge pakub erinevat sorti orgaanilist piima, mis on mõeldud eelkõige kokkamiseks. Riisi-, kaera- ja kookosepiimad võiksid küll igapäevaste retseptide juures lehmapiima asendada. Rääkimata selle kasulikkusest – vähem suhkrut ja rasvu, on need ka väga mõnusa maitsega. Riisipiim on meil nüüd igatahes ka kohvile külmkapis olemas. Toidu kõrvale julgeb neid veel vaid Maiken juua, poistele oli see veel pisut lahja, aga tähtsama koha meie köögis on orgaaniline piim kindlasti omale leidnud.

Põnevad täiendused veganite maailmast

Me elame väga mõnusal ajal – suur valik erinevaid toite, on need siis vegantoidud või loomset päritolu, pakuvad meile tohutut võimalust kogeda imelisi maitseid. Need, kes seda veel teinud pole – kui julgete ja ma luban, et te ei kahetse, katsetage vegantoitudega ka oma köögis. Proovige neid alternatiivina või hoopis täiendage oma tavalist toidulauda, et nautida veel mitmekesisemat ning tervislikumat toitu. Toidukauplus Delice on kindlasti üks hea koht, kust omale kõiksugu toidukraami leida, vegan või mitte. Veel mõnda aega on seal ka just vegantoitudele head allahindlused nii, et minge ja leidke oma!

 

JÄTA OMA VASTUS

Please enter your comment!
Please enter your name here