restoran Maarjamäe

„Kas sa tead, kui ilus restoran siin Maarjamäel Orlovi lossis on!“– sellise emotsiooniga helistas mulle eelmise aasta „Muuseumiöö“ tõttu õde, kes oli just külastanud Maarjamäel asuvat Eesti Ajaloomuuseumi. Ringkäigu lõpetusena olid nad endale lubanud lossi esimesel korrusel hingeminevalt ilusas restoranis kosutava kohvisõõmu. Kuid kuidas maitseb toit, mida pakub ajaloolise lossi kunagise suvesaali ruumides paiknev restoran Maarjamäe, mis kutsub enda juurde tahvlikesega „Aja lugu & hea toit“?

Retseptisahtli kokk Margit on kahtlemata inimene, kes teab heast toidust palju. Just temaga ma soovisingi Maarjamäele maitserännakule asuda.

Orlovi lossist ja restoranist

Orlovi loss, milles restoran Maarjamäe tegutseb, asub Eesti Näituste messikeskuse kõrval, mäejalamil, suurepärase vaatega Tallinna lahele. Lossiväravatest sisse astudes tervitab pika ajalooga ilusas korras lossihoone ning vaade mastaapsele lossipargile, milles märkasime välinäituse eksponaatidena skulptuure, kuid ka parki raamistavaid kunagisi vanasid abihooneid. Taamalt paistab kõrge roostekarva vanaaegne filmikaamera, mis näitab teed eelmise aasta sügisel avatud Filmimuuseumi poole.

restoran Maarjamäe

Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe loss avas renoveerimistööde järel uksed Eesti Vabariigi sajandal sünnipäeval. Sellest päevast alates on lossi ruumides, seega napp aastake, tegutsemas ka avar, tõeliselt kauni ja helge sisekujundusega restoran Maarjamäe. Juba Eesti ajal peeti siin lossis restorani, mida armastas külastada peenemat päritolu seltskond. Tänapäeval aga ei pea olema just kõrgest soost, et nooblis à la carte Maarjamäe restoranis nautida maitsvaid Eesti köögi ajaloolisi roogi, mida pakutakse tänapäevases võtmes.

restoran Maarjamäe

Meie meelte muljed

Lauda juhatatuna märkasime üllatusena, et teisipäevase päeva lõunaajal oli restoranis rohkelt einestajaid. Selgus, et päevasel ajal pakub restoran ka maitsvaid lõunaid. Meie eesmärk oli valida à la carte menüüst roogi. Olime oma tulekust varem teada andnud, kuna soovisime restorani peakoka Jelena Poddubnaja käest paluda juhendust, kuidas valmistada tõeliselt hõrku veisepõske. Meeldiva tutvumise järgselt asusime nägemise-, lõhna- ja maitsemeeltega oma päeva jätkama.

restoran Maarjamäe

Eelroad

Borš ulukiliha ja hapukoorega (5 eurot).

Olen alati armastanud peedi maitset ning aja jooksul palju erinevaid borše mekkinud – seega võrdlusmomente mul jagub. Borši osas palusin lihavaba versiooni, et jätta kõhuruumi järgmistele käikudele. Ulukilihast välja keedetud leem oli meeldivalt tummine ja õrnhapukas peet pakatas värskusest. Parim boršielamus läbi aegade.

Orlovi pliin peedi-mädarõikamarinaadis lõhefileega hapukoore-tillikreemi, nõrutatud kodujuustu, talumuna ja marineeritud punasibulaga (8.90).

Margiti eelroog sisaldas palju maitserikkaid detaile. Kala osakaal oli rohke ning arutasime, et kui oleks veel paar pliini lisatud, siis piisaks sellest roast enamikule naistele, et pearoog tellimata jätta. Margit päris, millise tehnikaga lõhelilleke punast värvi saadi – sest tema vastupidiselt minule ei armasta peedi maitset. Kuigi tegemist oligi peedimahlaga, siis seekord tõdes Margit, et maitsestus oli meeldiv ja kala pakatas värskusest.

restoran Maarjamäe

Pearoad

Veisepõsk kartulipüree ja röstitud köögiviljadega tummise kirsikastme ja varsbrokoliga (11 eurot).

Peale tekstuuriootuse, et liha justkui sulaks suus, üllatas roog ka imeilusa elegantse serveeringuga. Värve pakkusid taldrikule safraniline kartulipüree, sügavrohelised brokolid ja tumepunane kirsine veinikaste. Kastme maitsesügavus oli võrratu. (Loo lõpus avaldame nii liha kui ka kastme retsepti). Margit palus selle roa juurde serveerida ka klaasikest sobivat punast veini, mille osas ta lisas kommentaariks, et see õige, mis maitseid ühendab ja kõhtu paitab.

restoran Maarjamäe

Puravikurisoto parmesani ja murulauguga (7.50)

Risoto sai Margiti vaieldamatuks lemmikuks. Just tema ootustele vastav riisi tekstuur ja maitsete tasakaal. Minu meelest eriti kaunis serveering massile, mis reeglina kena välja ei näe.

restoran Maarjamäe

Desserdid

Desserdi söömiseks suundusime väiksemasse kauni merevaatega saali, sest peagi algas restoranis õpetajate grupile toiduetiketi ja restoranikultuuri koolitus. Selles veidi eraldatumas saalis jäid meie koogipildistamisi vaatama pisipõnnid, kes olid oma emadega ilmselt enne söömatulekut käinud hoovi peal asuva Eesti-kujulise mänguväljaku mõnusid nautimas. Märkasin nende taldrikutelt pannkoogipoisse ja -tüdrukuid.

restoran Maarjamäe

Tsitruseline juustukook marjadega ja maasikatoormoosiga (4.90)

Tiramisu (4.90)

Imeilusad ja leidlikud serveeringud. Margitile tundus, et tiramisu oleks võinud olla veidi enam mandliliköörisem. Minu juustukook maitses mulle väga, sest tegemis oli just paraja magususega, sest ma suurem magusasõber just pole. Arvan, et ilmselt oli tegemist kodujuustupõhise koogitükiga, mille katteks olev hapukas marjakastmega kombo sobis mulle hästi.

restoran Maarjamäe

Desserdid olid suurepärase Maarjamäe maitserännaku meeliliigutavaks lõpppunktiks. Kõigi kolme käigu serveeringud olid lihtsalt väga ilusad ja seda ilma mingite liialdusteta.

Margit suundus pärast tähelepanuväärselt head ja rohket sööki, kaaslaseks fotoaparaat, ka lossipargiga tutvuma. Mina olin pargis suvel juba käinud ja liikusin edasi ning pean tunnistama, et pidasin juba pearoa nautimisest saati mõttes plaane, kellega ma siia peagi tagasi tulen. Kellele pakkuda meeldivat emotsiooni, ühte ilusat päeva ja võrratut maitseelamust, mida koos nautida.

Maarjamäe restoran on avatud vaid päevasel ajal ja seda muuseumi lahtioleku aegadega seotult. Kella 12.00-18.00. Restoranis on võimalik ka eriüritusi läbi viia ja sellisel juhul leidke kontaktid nende Facebookist.

restoran Maarjamäe

RETSEPT: Veisepõsk ja kirsine punaveinikaste

Kuigi enamik retsepte eeldab, et veisepõsk vajab madalal temperatuuril pikka hautamist (vähemalt 6 tundi, soovitatavalt enamgi veel), et muutuda pehmeks ja mahlaseks, saime peakokalt häid nippe kuidas hautamisega aega kokku hoida, lõigates palad väiksemateks ning lisatud maitsetaimede ja juurviljade hautamisel kasutada spetsiaalset maitseainesegu ja kastmepõhja.

restoran Maarjamäe

Valmistamisaeg: 15 min Küpsetamise aeg: 3 tundi Kokku kuluv aeg: 3 tundi 15 min

Koostisained

  • 1 kg veisepõske
  • Provence maitseainesegu (nt. Santa Maria Chef de Provence)

Kaste

  • Puljong, mis jääb veisepõse hautamisel järgi
  • 2 dl kvaliteetset punast veini (nt. Chianti)
  • 2 sl võid
  • Loomaliha demi glace kastmepõhi 40 g (nt. Knorr)
  • Kompotikirsid, suhkur ja sool maitse järgi.

Valmistamisõpetus

  1. Puhasta veisepõsk liigsest rasvast, pruunista ja maitsesta maitseaineseguga.

2. Aseta liha ahjupotti lisa nii palju vett, et pott oleks täiesti täis.

3. Küpseta rooga 170 ºC juures 2,5–3 tundi kuni liha on täiuslikult pehme.

4. Võta põsk ahjust ja jäta sooja.

5. Valmista kaste. Selleks kurna haudepotist vedelik pannile, lisa punane vein ja kompotikirsid, või ja demi glace kastmepõhi.

6. Keeda kaste veidi kokku ning vajadusel maitsesta soola ja pirpaga.

7. Aja kaste läbi sõela.

8. Serveeri veisepõsk kartulipüree, röstitud juurviljade ja kastmega.

Kirja pani: Krista Maldur

JÄTA OMA VASTUS

Please enter your comment!
Please enter your name here